Fiński design w Muzeum Polin | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Fiński design w Muzeum Polin

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Gratka dla miłośników skandynawskiego wzornictwa. 


 

Tekst: AL/materiały prasowe

 

Kraje skandynawskie należą do tych, na których bardzo chętnie wzorujemy się w różnych dziedzinach życia. Jeśli chodzi o design i architekturę, z pewnością tworzą jeden z najbardziej wpływowych współczesnych nurtów. Na wystawie „Echa" w Polinie możemy prześledzić historię, poznać niuanse, ale także ogólny charakter fińskiej myśli projektowej. Surowy klimat, lokalizacja, bezlitosna natura inspirowały fińskich projektantów do poszukiwania i wykorzystywania prostych, innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, pozwalających mierzyć się z wyzwaniami codzienności. I właśnie te cechy: prostota, funkcjonalność i innowacyjność stanowią kluczowe zagadnienia podejmowane przez kuratorów ekspozycji.

 

Nasze projekty odzwierciedlają charakter fińskiej społeczności: naszą szczerość, otwartość, zaangażowanie. Patrząc na nasze prace, możesz poznać naszą kulturę.

- Ville Hara, Avanto Architects 

 

Najbardziej charakterystyczną cechą fińskiego stylu projektowania jest jego społeczny wymiar. Proces projektowania stanowi część programu nauczania, w efekcie projektowanie staje się elementem codzienności, nie jest niczym wyjątkowym, jakimś dodatkiem. Projektowanie i architektura pełnią w Finlandii wyjątkową rolę. To taki skandynawski fenomen — spojrzenie na design w bardzo szerokim ujęciu. Zastanawiamy się nie tylko nad wizualną stroną projektu, choć ta jest bardzo ważna i nie można jej zaniedbać, ale także nad tym, jaki wpływ konkretny projekt wywrze na ludzi.

- Rainer Mahlamäki, autor budynku Muzeum POLIN 

 

Wystawa potrwa do 23 lutego 2017, wstęp na nią jest wolny.

Czas generowania strony: -1718206141,37s