?Do It Yourself Design? w Berlinie | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

?Do It Yourself Design? w Berlinie

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Kiedy i gdzie narodził się ruch DIY? Czemu jest nadal popularny? Na te pytania odpowiada wystawa w Bröhan-Museum w Berlinie. 


 

Tekst: Małgorzata Błażejewska

 

Do It Yourself Design odwołuje się do trendu, którego korzenie odnajdujemy w początkach XX wieku, choć obecnie kojarzy się bardziej z tutorialami na You Tube, drukarkami 3D, czy hipsterskim zamiłowaniem do homemade. Ruch DIY narodził się jako kontrpropozycja do industrializacji w Europie. Jego kolebką jest Anglia — tu powstała grupa Arts and Craft, która sprzeciwiała się produkcji przemysłowej i promowała pogląd, że każdy człowiek powinien być w stanie wykonać samodzielnie przedmioty, które są mu potrzebne do życia. Obecnie DIY jest bardziej fenomenem lifestylowym i wynika z zamiłowania do stylu minimalistycznego czy ekologicznego. Dla niektórych wielbicieli DIY jest nawet aktem politycznym, próbą przeciwstawienia się globalizacji czy systemowi.

 

Ekspozycja Do It Yourself Design przedstawia historię ruchu, który rozwijał się i przybierał tak różne formy. Na prezentację składa się około 100 dzieł renomowanych designerów, m.in : Richarda Riemerschmida, Gerrita Rietvelda, Ericha Dieckmanna, Ferdinanda Kramera, Enzo Mari. 

 

Do It Yourself Design, Bröhan-Museum w Berlinie.

Wystawa czynna do 29.01.2017

 

 

Czas generowania strony: -1695792728,45s