Ceramika okiem Malwiny Konopackiej | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-31

Ceramika okiem Malwiny Konopackiej

Ręcznie malowane wazony w kształcie wrzeciona to znak rozpoznawczy warszawskiej artystki.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Autor tekstu: Anna Stańczak

 

Malwina Konopacka jest autorką limitowanej serii ceramicznych, ręcznie malowanych przedmiotów, zatytułowanej Oko. Każdy z wazonów, zaprojektowanych i wykonanych przez artystkę, zdobiony jest rozmaitymi modyfikacjami wiodącego motywu. Oczy pojawiają się jako kropki, w klasycznej wersji – jako zagłębienia w ceramice, czy w pełnej krasie – z rzęsami, brwiami i soczewką. Wazon Oko miał swoją premierę w 2014 roku w ramach Designers Week w Tokio. W 2015r. kolejne kolekcje wazonów zostały zaprezentowane podczas wystawy Inside Out na Wanted Design w Nowym Jorku.

 

kobalt malwina konopacka

 

Malwina Konopacka jest graficzką, ilustratorką i projektantką. Studiowała Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz ilustracje na Universität der Künste w Berlinie. Jako ilustratorka pracowała dla wielu znanych czasopism, między innymi dla takich tytułów jak: „El­le” „Bluszcz”, „Ma­chi­na”, „Po­dró­że”, „Ga­ga”, „Ar­chi­tek­tu­ra”, „Prze­krój”, oraz wydawnictw – Lampa i Iskra Boża. Sta­le współ­pra­cu­je z ma­ga­zy­nem „Dwu­ty­go­dnik”, „Ki­ki­mo­ra”, „Zwy­kłe Ży­cie”. Malwina Konopacka od urodzenia jest związana jest z Warszawą, tu mieszka i pracuje. Tworzy projekty grafiki, ilustracje do książek i czasopism. Smukłe wazony z charakterystycznymi oczami i wyrazistą kreską są jej wizytówką. 

Wazony serii Oko ukazały się do tej pory w kilku kolekcjach. Kobalt (2014) z intensywną barwą i geometrycznymi kształtami, malowane farbami podszkliwnymi, głównie klasycznym kobaltem, odwołującym się do tradycyjnej porcelany blue and white. Jungle (2015) zdobiona fantastycznymi motywami paproci, palm, liści bananowca oraz zwierząt, utrzymanymi w chromowanej zieleni, inspirowana malarstwem Henriego Rousseau. W kolekcji wazonów i talerzy CutOut (2016) Konopacka odeszła od monochromatycznych kolorów na rzecz bogactwa kolorów i kształtów, luźno nawiązujących do wycinanek Mattise’a. Mianowicie, obok pracy ilustratorskiej, Konopacka zajmuje się również projektowaniem naczyń. Z kolei w kolekcji Gld/Pltna wazony zostały pokryte płynnym złotem i platyną.

 

jungle malwina konopacka2

 

Najnowsza kolekcja Malwiny Konopackiej – La Cité (2017) jest obecnie częścią wystawy prezentowanej w Unité d’Habitation w Marsylii. Można ją oglądać od 29 czerwca do 29 września 2017r. w Galerii Kolektiv 318 w tzw. Jednostce Marsylskiej, modernistycznym budynku koncepcji Le Corbusiera. Obiekt ten stanowi idealną scenerią do pokazania wazonów, które odwołują się do tradycji design lat 50. i 60. W minimalistycznych przestrzeniach domu znalazły się nie tylko wazony, lecz także talerze i ilustracje.

 

oko malwina konopacka

 

W 2015 roku wazony Malwiny Konopackiej reprezentowały polski Design na EXPO w Mediolanie. Stanęły na  stole w polskim pawilonie w ramach wystawy Stół Polski – trzydziestu produktów związanych z kulturą jedzenia i stołu, najwybitniejszych polskich projektantów i znanych polskich fabryk szkła, porcelany i mebli. 

Wazony Malwiny Konopackiej są w całości projektowane i zdobione ręcznie przez artystkę. Liczą 42 cm wysokości i 19 cm średnicy. Ceramika produkowana jest w Polsce. Każ­dy wzór wy­stę­pu­je za­le­d­wie w pię­ciu ręcz­nie nu­me­ro­wa­nych i sy­gno­wa­nych pod­pi­sem „Mal­wi­na Ko­no­pac­ka” eg­zem­pla­rzach.

Czas generowania strony: -1695796008,29s