Art déco w Muzeum Narodowym | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Art déco w Muzeum Narodowym

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

W najbliższą sobotę 25 lutego odbędzie się wykład „Art déco: Francja” wybitnego, polskiego historyka sztuki prof. Andrzeja Olszewskiego.

 


 Autor tekstu: Aleksandra Bodzyńska

 

Okazją do wygłoszenia tej prelekcji jest wystawa polskiej sztuki dwudziestolecia międzywojennego „Spragnieni piękna”, która potrwa w Muzeum Narodowym do 26 marca 2017. Miłośnicy tego okresu w sztuce, mogą zatem nie tylko doznać wrażeń estetycznych, ale także poszerzyć i uporządkować wiedzę na temat stylu art déco, który w dalszym ciągu stanowi inspirację dla wielu współczesnych architektów, projektantów wnętrz czy twórców sztuki użytkowej.

 

Pod nazwą „Spragnieni piękna” kryje się pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”. Kurator pokazu Renata Higersberger zadbała o to by prezentowane malarstwo m.in. Tadeusza Styki, Wojciecha Weissa, Leona Chwistka czy rzeźba takich twórców jak Xawery Dunikowski, Franciszek Strynkiewicz, Henryk Kuna przywoływały ducha epoki. Czasu w historii Polski, który przepełniony był radością, dynamizmem charakterystycznym dla rodzącej się młodej państwowości. Prezentowane na wystawie przedmioty sztuki użytkowej, plakaty, zaproszenia, a także stroje z epoki przybliżą odwiedzającym codzienne życie toczące się w międzywojennej Warszawie, a także zilustrują typowe dla tego okresu, przenikanie się kultury wysokiej z masową.

 

25.02.2017 godzina 16:00 - wstęp wolny, www.mnw.art.pl

Czas generowania strony: -1721633864,92s