100 lat Panie Sottsass! | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-31

100 lat Panie Sottsass!

Wystawy jubileuszowe na cześć designera.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Ettore Sottsass był jednym z najbardziej znaczących designerów XX wieku. Znany jest przede wszystkim z projektu, legendarnej już maszyny do pisania „Valentine” (1969) dla Olivetti. Sottsass był ponadto założycielem designerskiego kolektywu Memphis, który zrewolucjonizował design w latach 80. 

Włoski designer Ettore Sottsass (1917-2007) w tym roku skończyłby 100 lat, co stało się okazją do szeregu wystaw jego dzieł na całym świecie. W weneckim Le Stanze del Vetro do końca lipca tego roku można zobaczyć wystawę „Ettore Sottsass. The Glass”, która prezentuje ponad 200 obiektów designera ze szkła i kryształu. W Nowym Jorku, Metropolitan Museum of Art świętować będzie setną rocznicę urodzin fundatora Memphis wystawą „Ettore Sottsass, Design Radical”, w ramach której wystawione zostanie całe spektrum jego prac, od architektonicznych szkiców, przez meble, po ceramikę, biżuterię, fotografie i obrazy artysty. Wystawa w Nowym Jorku potrwa od 21 lipca do 8 października 2017.

Aby na własne oczy zobaczyć dzieła Ettore Sottsassa warto zaplanować również wyprawę do Vitra Design Museum w Weil am Rhein w Niemczech. Muzeum należące do producenta mebli Vitra przygotowało wystawę „Ettore Sottsass. Rebell und Poet”. Od 14 lipca do 24 września 2017 zwiedzający muzeum będę mieli możliwość zapoznania się z bogatą twórczością designera, wyróżniającego się wielorakimi talentami, dla którego forma i funkcjonalność nie stanowiły przeszkody, ale szansę na zadanie egzystencjalnych pytań i odkrywanie natury ludzkiej egzystencji. W czasie wizyty w Weil am Rhein warto zwrócić uwagę na architekturę samego muzeum (projekt Franka Gehry'ego), które powstało w 1989 roku. Vitra Design Museum to jedno z wiodących muzeów na świecie poświęconym wzornictwie, które konsekwentnie od lat popularyzuje historię designu. 

Czas generowania strony: -1721119877,71s