Zaskakująca nagroda | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

Zaskakująca nagroda

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Mies van der Rohe Award trafiła do biura architektonicznego NL architects i XVW architectuur z Amsterdamu. Po raz pierwszy w historii nagrody jury wyróżniło rewitalizację, a nie całkowicie nową inwestycję.


 

Do finału konkursu zakwalifikowano pięć obiektów, między innymi warszawskie Muzeum Katyńskie. Za najlepszy gmach w Unii Europejskiej międzynarodowe jury uznało kompleksową modernizację wielorodzinnego budynku mieszkalnego z lat 60-tych: DeFlat Kleiburg w Amsterdamie. Doceniono w ten sposób nie tylko konkretną realizację, podkreślono znaczenie programów mieszkalnictwa zbiorowego w architekturze.

 

DeFlat Kleiburg - 400-metrowy betonowy blok z 500 mieszkaniami - usytuowany na amsterdamskim osiedlu Bijlmermeer przez lata był poddany zniszczeniu. Konsorcjum DeFlat uratowało budynek przed rozbiórką, proponując jego rewitalizację. Pracownie NL architects i XVW achitectuur opracowały koncepcję modernizacji we współpracy z mieszkańcami. Architekci odpowiadali za elementy strukturalne i wspólne, zaś lokatorzy za wygląd domów. Dzięki konsultacjom i partycypacji lokatorów w kosztach przedsięwzięcia udało się przywrócić budynkowi dawną świetność i sprawić, że stanie się znowu przyjaznym i komfortowym miejscem do życia.

 

Miesa van der Rohe Award jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w europejskiej architekturze. Nagrodę w wysokości 60 000 euro przyznawana jest za najlepszy budynek, który został zrealizowany w ciągu ostatnich dwóch lat przez europejskiego architekta. NL Architects i XVW Architectuur zostaną uhonorowani podczas ceremonii, która odbędzie się w słynnym  Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie w maju.

<