Wystawa polskiego wzornictwa w Islandii | Dekorian Home
logo dekorianhome
WYDARZENIA | 2017-10-12

Wystawa polskiego wzornictwa w Islandii

Udostępnij

W Rejkiawiku trwa międzynarodowa wystawa zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Ekspozycję „Roundabout Baltic” można zobaczyć w Museum of Decorative Arts and Design do 31 marca 2017. 


 

Wystawa „Roundabout Baltic” pod kuratorstwem Agnieszki Jacobson-Cieleckiej prezentuje produkty i obiekty rzemieślnicze pochodzące z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Finlandii, Danii i Niemiec. Tematem przewodnim wystawy jest tożsamość w projektowaniu i poszukiwanie wspólnych cech we wzornictwie krajów skupionych wokół Morza Bałtyckiego. 

 

Obiekty wybrane przez kuratorkę poprzez swoją formę lub strukturę są silnie zakorzenione w tradycji i rzemiośle charakterystycznym dla regionu, ale również odzwierciedlają otoczenie typowe dla krajów bałtyckich. Wystawa jest wizualną narracją o podobieństwach i różnicach, które można zauważyć, porównując przedmioty codziennego użytku w tych ośmiu państwach. 

 

roundabout baltic wystawa 3

 

Przedmioty na „Roundabout Baltic” nie są jednak zaprezentowane według klucza pochodzenia, ale wymieszane i uporządkowane według łączących je podobieństw i cech wspólnych jak np. kolorystyka, forma czy materiały, z jakich są wykonane. W taki sposób wystawa pozwala odkryć zapożyczenia, inspiracje i analogie projektowe obecne w regionie. Mimo różnic dzielących wszystkie kraje, Bałtyk staje się punktem odniesienia i pozwala wykreować współny język, dzięki któremu sąsiedzi stają się sobie bliscy. 

 

Więcej o wystawie na stronie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.