Spośród nadesłanych propozycji, festiwalowe jury wybiera najpierw 20 najlepszych projektów. Już znalezienie się pośród tej dwudziestki jest sporym wyróżnieniem. Prace można później oglądać na wystawie pokonkursowej, odbywającej się podczas Festiwalu.

 

Kolejny etap wyłania zwycięzcę. Spośród najlepszej dwudziestki, jury wybiera projekt, którego twórca otrzymuje nagrodę główną - PARADYŻ AWARD w wysokości 20 000zł. Fundatorem jest Mecenas Łódź Design Festival, Ceramika Paradyż. W tym roku zwycięzcą został Benno Brucksch z projektem Ziemia Wosk Ołówek - Kredki z gleby. Niemiecki projektant skupia się w nim na potencjale jaki kryje gleba. Projekt realizowany był trzyetapowo, w pierwszym etapie Brucksch skoncentrował się na poszukiwaniu odpowiedniej ziemi, w drugim stworzył z wosku i gleby kredki i zapakował je w kartonowe pudełko, natomiast w trzecim zbudował zakład produkcyjny, który wytwarza niewielkie ilości kredek. 

 

Benno Brucksch Kredki

 

Jak określa o sam projektant: "Ta kolekcja jest tylko przykładem wielu możliwości, które leżą, dosłownie i w przenośni, pod naszymi nogami". Z kolei Agnieszka Jacobson-Cielecka, jurorka konkursu, tak uzasadnia wybór jury: "Doceniliśmy prostotę projektu, jego estetyczne wykonanie, ale przede wszystkim użyteczność oraz wyjątkową wrażliwość na otoczenie. Nagrodzony projekt zachęca nas do uważniejszego obserwowania tego, co się wokół nas znajduje, stanowi to niewątpliwą wartość dla tego produktu".

 

Oprócz głównego laureata wyłoniono również dwa projekty, które otrzymały nagrody dodatkowe. Nagrodę specjalną w wysokości 10 000zł, ufundowaną przez Łódź Design Festival przyznano Janowi Liberze za projekt Miejska przyczepka rowerowa. Pomysł Libery to stworzenie przyczepki, którą podobnie jak rowery miejskie można wypożyczyć. Projekt jest nie tylko ciekawy, ale także użyteczny społecznie, ma szansę odciążyć miasto od ruchu samochodowego. Osoby, które do tej pory jeździły np. po zakupy samochodem, znajdą dla niego zdrowszą alternatywę. Pomoże to zredukować poziom hałasu oraz emisję CO2 do atmosfery. 

 

jan libera miejska przyczepka rowerowa

 

Ostatnim z wyróżnień jest nagroda specjalna, ufundowana przez firmę Interprint w wysokości 5 000zł. W tym roku otrzymała ją Magdalena Kucharska za projekt zestawu naczyń ceramicznych Baltica. Kubki, dzbanek, cukiernica oraz taca są wykonane ręcznie z gliny. W środku zostały polakierowane, natomiast z zewnątrz materiał jest surowy. Każde naczynie posiada unikatowy wzór inspirowany wodą. 

 

magdalena kucharska ceramika baltica

 

Wszystkie projekty, które znalazły się w finale konkursu make me! można właśnie oglądać na wystawie pokonkursowej na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi. Czynna ona będzie do końca Łódź Design Festival czyli do 8 października.