W Krakowie powstanie Muzeum Designu i Architektury | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

W Krakowie powstanie Muzeum Designu i Architektury

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierza otworzyć nowy oddział krakowskiego Muzeum Narodowego. W hotelu Cracovia, zakupionym od spółki Echo Investment, resort kultury planuje powołanie do życia Muzeum Designu i Architektury.


 

Modernistyczny budynek dawnego hotelu Cracovia powstawał w latach 60-tych. Zaprojektował go uznany polski architekt Witold Cęckiewicz. W 2011 roku hotel przestał pełnić swoją funkcję. Nowy właściciel, spółka Echo Developement przedstawiła dwa plany zagospodarowania przestrzeni — najpierw budowę centrum handlowego, a po jego odrzuceniu kolejny pomysł — realizację kompleksu biur. Ostatnia koncepcja miała powstawać w zgodzie z poszanowaniem kontekstu i historycznego dziedzictwa, np. uwzględniać odrestaurowanie i uwzględnienie w aranżacji wnętrz zabytkowej mozaiki hotelu. Latem 2016 rozpoczęła się jednak procedura wpisania budynku Cracovii do rejestru zabytków, która mogła być czynnikiem, który zniechęcił inwestora do dalszych działań. 

 

mkidn cracovia muzeum 2

 

Wokół Cracovii od dłuższego czasu toczyła się publiczna debata, w której podkreślano unikalną lokalizację budynku, jego nieprzeciętną wartość architektoniczną i konieczność zachowania zabytkowej substancji. Stojące na osi Stare Miasto — Kopiec Kościuszki, przy reprezentacyjnej Alei Trzech Wieszczów, stanowiące dopełnienie kompleksu monumentalnych i reprezentacyjnych gmachów (m.in. Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Narodowego) przyszłe Muzeum Architektury miałoby stać się nowym centrum życia kulturalnego Krakowa. Podpisanie umowy między zainteresowanymi stronami miało nastąpić dziś po południu w Warszawie.

Czas generowania strony: -1656982142,83s