To oficjalne | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

To oficjalne

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Dekorianhome.pl będzie pełnił zaszczytną rolę Ambasadora 10. jubileuszowej edycji Łódź Design Festiwal. Ogromnie cieszymy się z tego wyróżnienia i zapowiadamy ciekawe, autorskie komentarze, relacje, wywiady z gośćmi Festiwalu.


 

Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 13-23 października, a jego hasłem przewodnim jest Tożsamość.

 

Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu o 10., jubileuszowej edycji pisze:

 

Victor Papanek w książce Design dla realnego świata pisał: >>Projektowanie to najpotężniejsze znane dotąd narzędzie kształtowania przez człowieka własnych wytworów i środowiska, a co za tym idzie samego siebie.<<

 

Zainspirowani tą myślą, wspólnie z zaproszonymi projektantami i kuratorami, zastanowimy się, jak poprzez design manifestuje się tożsamość twórców i odbiorców. Poszukamy też odpowiedzi na pytanie, co kształtuje tożsamość miejsc w których żyjemy, a w bloku biznesowym rozmawiać będziemy o tym, jakie cechy definiują dobrze zaprojektowane przedmioty.

 

Jubileusz to również okazja do podsumowań i układania planów na przyszłość. Właśnie o przyszłości, technologii, robotyzacji, nowych wyzwaniach stojących przed ludzkością oraz innowacyjnych wizualizacjach danych opowiadają dwie festiwalowe wystawy: Everyda(y)ta oraz  Random Darknet Shopper. Nad szeroko i różnie interpretowaną tożsamością zastanawiamy się również wspólnie z wybranymi grafikami i ilustratorami poprzez przegląd plakatów na wystawie Eye-dentity – Poster Stories. Specjalna wystawa jubileuszowa pozwoli widzom zerknąć wstecz i prześledzić rozwój festiwalu od jego pierwszej edycji w 2007 roku. Jak co roku na festiwalu zobaczyć będzie można najlepsze polskie wdrożenia prezentowane na wystawie must have oraz innowacyjne projekty młodych twórców, prezentowane na wystawie make me!, spośród których jeden otrzyma nagrodę PARADYŻ AWARD w wysokości 20 000 PLN. Przygotowaliśmy również specjalną część programu dedykowaną najmłodszym fanom designu. Dzięki specjalnej strefie przygotowanej we współpracy z IKEA, warsztatom oraz wystawie dzieci będą miały szansę zrozumieć dorosły świat wzornictwa. Ponadto, na festiwalu pojawią się dziesiątki prezentacji najlepszych polskich marek i wiele innych wydarzeń organizowanych w całym mieście.

 

Dziesiąta edycja festiwalu jest dla nas okazją do refleksji nad rolą, jaką przedmioty, którymi się otaczamy, pełnią w naszym życiu; jak pisał Deyan Sudjic w Języku rzeczy:

 

 >>Nasze związki z tym, co posiadamy, nigdy nie są proste. To skomplikowana mieszanka przemyślności i niewinności. Przedmioty nie są w żadnym razie niewinne (…). I właśnie dlatego są zbyt interesujące, by o nich nie mówić.<<

 

 

<