Sztuka oczyszczania - Smog Free Tower w Krakowie | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-02-23

Sztuka oczyszczania - Smog Free Tower w Krakowie

Co wspólnego mają ze sobą Kraków i Pekin? Zanieczyszczenie powietrza. Ten problem drastycznie dotyka obydwu miast i ich mieszkańców. Smog Free Tower to projekt holenderskiego artysty Daana Roosegaarde’a, który zwraca uwagę na globalny problem smogu.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Smog Free Tower to siedmiometrowa ażurowa wieża oczyszczająca wykonana z aluminium. Zasysając powietrze, filtruje zanieczyszczenia znajdujące się w odległości kilkunastu metrów, będąc pierwszym na świecie “odkurzaczem smogu”. Dzięki zastosowanej w niej technologii jonizacji, maszyna umożliwia przefiltrowanie 30 tysięcy metrów sześciennych na godzinę (to mniej więcej tyle, co pojemność ośmiu basenów olimpijskich). Powietrze w okolicy staje się wtedy czystsze o 75 procent. Energia do zasilania pozyskiwania jest z paneli solarnych. 


Wieża jest częścią projektu Smog Free Projekt, w którego skład wchodzą jeszcze Smog Free Ring oraz Smog Free Bicycle. Pierwszy  z nich to przewrotny pomysł na wykorzystanie zebranych zanieczyszczeń i węgla oraz sprasowanie ich, w wyniku czego powstaje kostka, wykorzystywana jako jubilerski kamień. Kupując niezwykły pierścionek “opłacamy”  1000 m3 czystego powietrza. Smog Free Bicycle to na razie prototyp roweru oczyszczającego powietrze.


Smog Free Tower została ustawiona w krakowskim Parku Jordana. Jej nowoczesny wygląd sprawia, że jest postrzegana jako fuzja sztuki, designu i nowatorskich technologii. Została sfinansowana z kampanii przeprowadzonej na Kickstarterze. 

Czas generowania strony: -1656563532,06s