Święto polskiego designu | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

Święto polskiego designu

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Od początku czerwca w Warszawie można oglądać wystawę przedaukcyjną złożoną z 60 obiektów, spośród których większość została stworzona specjalnie na wyjątkową okazję. Jest nią Aukcja Nowego Designu – pierwsze takie wydarzenie w kraju uświetniające twórczość młodych polskich projektantów.


 

Aukcja Nowego Designu odbędzie się we wtorek 27 czerwca w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Podczas tego wydarzenia będą licytowane unikatowe projekty wyłączone z regularnej sprzedaży, w wielu przypadkach stworzone tylko w jednym egzemplarzu. Do tego momentu 60 prac młodych polskich designerów można oglądać w Salonie Wystawowym Marchand w Warszawie. 

 

Ta niebagatelna wystawa dzieł najzdolniejszych polskich projektantów nowego pokolenia została zorganizowana w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie publiczności. Ponadto polski design święci obecnie triumfy nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Śmiałe i nowatorskie projekty, unikatowe rozwiązania oraz stosowane przy tym materiały o wysokiej jakości składają się na niebywały sukces polskiego designu na światowych rynkach.  

 

Na aukcji znajdzie się m.in. jedno z dwunastu krzeseł, które według Centre Pompidou zmieniły współczesny design. Ten niezwykły mebel zaprojektowany przez Oskara Ziętę to „Plopp”, czyli polski ludowy obiekt pompowany powietrzem. Krzesło wytrzyma dwie tony nacisku, choć wyglądem przypomina dmuchaną dziecięcą zabawkę. Efekt ten artysta osiągnął dzięki zastosowaniu stworzonej przez niego technologii FiDU. Polega ona na napompowaniu pod ciśnieniem podwójnego arkuszu wycinanej laserowo stali. „Przedmiot, który jeszcze przed chwilą był płaskim kawałkiem metalu, sam przyjmuje optymalny kształt. Jest produktem seryjnym i niepowtarzalnym jednocześnie, bo blacha nigdy nie wygina się tak samo” – mówi o swoim projekcie Zięta. Jego projekt znajduje się obecnie w stałej ekspozycji paryskiego muzeum sztuki współczesnej.

 

aukcja nowego designu desa flopp stolek oskar zieta

 

Do cenionych dzieł młodych polskich designerów, które ukażą się na aukcji, należy seria wazonów Malwiny Konopackiej, artystki na co dzień zajmującej się ilustracją. Charakterystyczny kształt jej projektów stał się kultową formą współczesnego designu. W dziełach tych nawiązuje do twórczości Henriego Rousseau czy Henriego Matisse’a. Obiekt prezentowany na wystawie przedaukcyjnej to efekt jej współpracy z projektantem mody Łukaszem Jemiołem. Seria powstałych wazonów szybko znalazła swoich nabywców.

 

Projekty polskich designerów można podziwiać nie tylko na muzealnych i galeryjnych wystawach, lecz także w nietuzinkowych kawiarniach, butikach czy hotelach. Na aukcji będzie można licytować niepowtarzalną ceramikę autorstwa Marka Cecuły, m.in. zestawy do herbaty Qubus czy Ubu. Polski projektant stworzył porcelanę, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego. Jest jednym z designerów, którzy od końca lat 80. przeciwstawiali się skomercjalizowanej produkcji masowej, stawiając na alternatywne połączenia sztuki użytkowej z dekoracyjną. Jego warsztat i estetykę ukształtowały liczne podróże i częste zmiany miejsca zamieszkania. W Nowym Jorku udało mu się osiąść na tyle długo, by zapoczątkować tam własną markę – Modus Design. Gdy zamówienia na ceramikę zaczęły spływać z całego świata, Cecuła podjął decyzję, aby całą produkcję przenieść do Polski. 

 

Na licytacji znajdą się także projekty między innymi takich twórców jak Agnieszka Bar, Beza Projekt, Malafor czy Paweł Grobelny. 

 

Aukcja Nowego Designu: 27 czerwca 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa.

 

Wystawa obiektów: 6-27 czerwca 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy Marchand, pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny.

 

Więcej informacji o Aukcji Nowego Designu oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum

 

Czas generowania strony: -1656565656,41s