Sukces polskiego architekta | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

Sukces polskiego architekta

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Najlepszym budynkiem świata zostało Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie autorstwa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes. 


 

World Architecture Festival, w trakcie którego przyznawany jest tytuł World Building of the Year jest organizowany od roku 2008. Startowały w nim takie sławy, jak Zaha Hadid. W tegorocznym Jury konkursu zasiadali m.in. Sir David Chipperfield czy Louisa Hutton. Hybrydyczne Muzeum, które wspaniale wpisuje się w tkankę miasta, integrując nowoczesną konstrkcję podziemną z miejskim placem i kwartałem budynków pokonało 375 konkurentów z całego świata.

 

Konieczny 2

 

W uzasadnieniu werdyktu Jury czytamy: 

 

„Muzeum CDP wzbogaca miasto i życie w tym mieście. Odnosi się do miejsca o trzech historiach – historii sprzed II wojny światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta. 

 

Jest to fragment miejskiej topografii jak również muzeum. Schodząc pod ziemię, zgłębiamy pamięć i historię tego miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów. 

 

Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni”.

 

Konieczny

 

Robert Konieczny – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach – jest laureatem wielu prestiżowych nagród, ostatnio konkursu World Architecture Festival 2016 w kategorii „Najlepsze budynki kulturowe oddane do użytku” za Muzeum Narodowe w Szczecinie. Szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy zostało już dostrzeżone przez międzynarodowe środowisko ekspertów – szczyci się tytułem najlepszej przestrzeni publicznej w Europie przyznanym w konkursie European Prize for Urban Public Space organizowanym przez Centrum Kultury Współczesnej z Barcelony.

 

 

<