Na początku wakacji, jak co roku, Gdynia staje się stolicą polskiego designu. W dniach 1-10 lipca odbędzie się Gdynia Design Days, jedna z najważniejszych imprez dedykowanych wzornictwu.Gdynia Design Days to coroczny festiwal prezentujący najnowsze trendy i dobre praktyki z zakresu projektowania. W tym roku odbędzie się jubileuszowa 5. edycja imprezy. Na gości Gdynia Design Days czeka ponad 100 różnego rodzaju projektów, w tym wystawy, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje. Adresatem festiwalu są nie tylko profesjonaliści, ale również młodzi przedsiębiorcy i entuzjaści dobrego designu poszukujący inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu. Na uwagę zasługuje fakt, że Gdynia Design Days to nie tylko inicjatywy o charakterze wystawowym i edukacyjnym. Podczas festiwalu powstają prototypy produktów mające realne szanse na wdrożenie, co czyni Gdynia Design Days jedyną tego typu imprezą w Polsce.

 

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem przewodnim "Odzyskane", które stanowi nawiązanie do historii Gdynia. Miasto obchodzi, w tym roku 90-lecie powstania, a jego narodziny mają ścisły związek z odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza. Jak tłumaczą organizatorzy Gdynia Design Days: "Z morzem łączą nas epizody: a to szwedzki potop, a to bitwa pod Oliwą. Choć mamy połączenia żeglugowe z całym światem, podróż statkiem czy transport morski nie przychodzą nam do głowy w pierwszej kolejności. Choć mamy piękne plaże i nadmorskie rezerwaty, uciekamy opalać się na południe. Zamorscy sąsiedzi nie wydają się bliskim sąsiadami, zamorska kraina jest przecież z natury swojej odległa. Chcielibyśmy odzyskać połączenie z morzem, nie to geograficzne, ale mentalne, emocjonalne. Chcemy odzyskać bałtyckie sąsiedztwo. Miasto i okolica mają swoją historię, która bywa zapomniana lub niedoceniana. Unikalne ścieżki, ślady powstawania miasta i jego tożsamości, okruchy przeszłości. Chodząc po Gdyni je także chcielibyśmy odzyskać, przywrócić świadomości i pamięci."

 

Główną sceną Gdynia Design Days będzie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny przy Al. Zwycięstwa 96/98, ale imprezy towarzyszące obywać się będą również w innych miejscach miasta.

 

Więcej informacji na temat festiwalu znaleźć można na stronie: www.gdyniadesigndays.eu