Śląska Rzecz  | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-08-18

Śląska Rzecz 

To jedyny w Polsce regionalny konkurs doceniający wysoką jakość wzorniczą oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania projektowe. Nagradzane w nim produkty, projekty graficzne oraz usługi wyróżniają się na rynku i są cenione przez użytkowników. Laureatów i nominowanych można oglądać na pokonkursowej wystawie, która właśnie trwa w Galerii StrefArt w Tychach.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Zamku Cieszyn nie trzeba specjalnie przedstawiać. Wszyscy, którzy interesują się designem i dobrym wzornictwem wiedzą, że ta placówka bardzo prężnie rozwija się w tych dziedzinach. Zasłynęła między innymi z konkursu Śląska Rzecz, który od kilkunastu lat organizuje. W tym roku przypadła jego 13. edycja. 


Do udziału w konkursie Zamek Cieszyn zaprasza firmy, projektantów, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne. Warunek? Zgłaszane projekty muszą być wdrożone w życie w roku poprzedzającym, w woj. śląskim i/lub opolskim. Projekty oceniane są w trzech kategoriach: produkt, grafika użytkowa i usługa. Jury ocenia funkcjonalność i ergonomię, innowacyjność rozwiązań,  jakość wykonania i użytych materiałów, dostrzeżenie potrzeb użytkowników, proces projektowy oraz estetykę.


,,Pracownikom Zamku Cieszyn trudno sobie wyobrazić rok bez konkursu. Nie tylko dlatego, że pracują przy nim wiele miesięcy, a potem dzielą się jego efektami, czyli wystawą – wędrującym dowodem na innowacyjność i jakość życia w regionie. Gdyby nie ,,Śląska Rzecz”, mieszkańcy nie wiedzieliby, że ta abstrakcyjna, często niechętnie wzmiankowana ,,innowacyjność” może być tak blisko ludzi. Oprócz innowacyjności jury konkursu ocenia również funkcjonalność, dostrzeganie potrzeb użytkowników, jakość wykonania i użytych materiałów, a na końcu estetykę. Nie bez znaczenia jest sam proces projektowy, często ukryty, a przecież decydujący o trafności rozwiązań - napisała w katalogu wystawy Ewa Gołębiewska, dyrektor Zamku Cieszyn i członkini jury konkursu Śląska Rzecz. 


Wystawa trwa do 4 września.


<