Red Dot Design dla polskich architektów z pracowni HOLA Design! | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-04-19

Red Dot Design dla polskich architektów z pracowni HOLA Design!

Prestiżowa nagroda przyznawana w dziedzinie designu i architektury już od ponad sześćdziesięciu lat jest znakiem najwyższej jakości. Tym bardziej cieszy, że w tym roku trafiła w ręce Moniki i Adama Bronikowskich, właścicieli pracowni architektonicznej HOLA Design. Nagrodzonym projektem jest Pasterska Chata, zaprojektowany przez nich dom nad jeziorem Czorsztyńskim.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Nazwali go Paterską Chatą bo otaczają go zielone połoniny z pasącymi się owcami, a z okien rozciąga się widok na góry, jezioro i pobliskie średniowieczne zamki Czorsztyna i Niedzicy.  Projektanci przyznają, że mają wyjątkowy sentyment do tego projektu i do tego miejsca. Budynek położony jest w niezwykle malowniczym miejscu, na półwyspie Stylchyn, nad jeziorem, a równocześnie blisko gór. Większość zabudowy to uratowane przed zalaniem zabytkowe wille i zagrody z 2. poł. XIX i początków XX wieku. Dom zaprojektowany przez HOLA Design nie narusza krajobrazu, przeciwnie - idealnie wpisuje się w tradycyjną architekturę regionu. 


Łączy tradycję dawnej pasterskiej zabudowy z nowoczesną formą i współczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Stoi na kamiennej podmurówce, tak charakterystycznej dla góralskiej architektury, a przykryty jest spadzistym dachem z wiór drzewa osikowego, który malowniczo opada na boczne fasady. Z drewna wykonane są również drzwi wejściowe, stolarka okienna i praktycznie całe wnętrze. Od strony wejściowej dom został pozbawiony okien, przez to sprawia wrażenie nieco zimnego i niedostępnego. Jednak kiedy już przestąpimy próg okazuje się, że jest zupełnie inaczej.


Wnętrze domu wyróżnia się nowoczesną estetyką, ale zastosowano w nim również tradycyjne elementy i detale nawiązujące do stylistyki góralskiej, jak ręcznie rzeźbione, choć trochę uwspółcześnione parzenice na drzwiach. W pomieszczeniach dominuje naturalne drewno i stonowana kolorystyka - sporo czerni, szarości. Duże, wygodne sofy zapraszają do relaksu, ale nie przed telewizorem, ale kontemplując krajobraz, który wkrada się do wnętrz przez ogromne okna. 


- Pasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu. Bez wahania możemy stwierdzić, że Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej - ze względu na swój ogromny prestiż, a zarazem na nasz duży sentyment do tego konkretnego projektu. To zaszczyt i radość być wyróżnionym czerwoną kropką - mówią Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design.


Prestiżowa nagroda Red Dot Design Award przyznawana jest przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen od 1955 roku. Mówi się o niej, że jest Oskarem w dziedzinie designu. W tym roku projektanci i producenci z 59 krajów zgłosili do konkursu ponad 6300 produktów. Jury składające się z ok. 40 ekspertów, w oparciu o restrykcyjne kryteria, wybrało te najbardziej designerskie i innowacyjne. 


Czas generowania strony: -1656979945,34s