Red Dot Design dla polskich architektów z pracowni HOLA Design! | Dekorian Home
logo dekorianhome
WYDARZENIA | 2018-04-19

Red Dot Design dla polskich architektów z pracowni HOLA Design!

Prestiżowa nagroda przyznawana w dziedzinie designu i architektury już od ponad sześćdziesięciu lat jest znakiem najwyższej jakości. Tym bardziej cieszy, że w tym roku trafiła w ręce Moniki i Adama Bronikowskich, właścicieli pracowni architektonicznej HOLA Design. Nagrodzonym projektem jest Pasterska Chata, zaprojektowany przez nich dom nad jeziorem Czorsztyńskim.
Udostępnij

Nazwali go Paterską Chatą bo otaczają go zielone połoniny z pasącymi się owcami, a z okien rozciąga się widok na góry, jezioro i pobliskie średniowieczne zamki Czorsztyna i Niedzicy.  Projektanci przyznają, że mają wyjątkowy sentyment do tego projektu i do tego miejsca. Budynek położony jest w niezwykle malowniczym miejscu, na półwyspie Stylchyn, nad jeziorem, a równocześnie blisko gór. Większość zabudowy to uratowane przed zalaniem zabytkowe wille i zagrody z 2. poł. XIX i początków XX wieku. Dom zaprojektowany przez HOLA Design nie narusza krajobrazu, przeciwnie - idealnie wpisuje się w tradycyjną architekturę regionu. 


Łączy tradycję dawnej pasterskiej zabudowy z nowoczesną formą i współczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Stoi na kamiennej podmurówce, tak charakterystycznej dla góralskiej architektury, a przykryty jest spadzistym dachem z wiór drzewa osikowego, który malowniczo opada na boczne fasady. Z drewna wykonane są również drzwi wejściowe, stolarka okienna i praktycznie całe wnętrze. Od strony wejściowej dom został pozbawiony okien, przez to sprawia wrażenie nieco zimnego i niedostępnego. Jednak kiedy już przestąpimy próg okazuje się, że jest zupełnie inaczej.


Wnętrze domu wyróżnia się nowoczesną estetyką, ale zastosowano w nim również tradycyjne elementy i detale nawiązujące do stylistyki góralskiej, jak ręcznie rzeźbione, choć trochę uwspółcześnione parzenice na drzwiach. W pomieszczeniach dominuje naturalne drewno i stonowana kolorystyka - sporo czerni, szarości. Duże, wygodne sofy zapraszają do relaksu, ale nie przed telewizorem, ale kontemplując krajobraz, który wkrada się do wnętrz przez ogromne okna. 


- Pasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu. Bez wahania możemy stwierdzić, że Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej - ze względu na swój ogromny prestiż, a zarazem na nasz duży sentyment do tego konkretnego projektu. To zaszczyt i radość być wyróżnionym czerwoną kropką - mówią Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design.


Prestiżowa nagroda Red Dot Design Award przyznawana jest przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen od 1955 roku. Mówi się o niej, że jest Oskarem w dziedzinie designu. W tym roku projektanci i producenci z 59 krajów zgłosili do konkursu ponad 6300 produktów. Jury składające się z ok. 40 ekspertów, w oparciu o restrykcyjne kryteria, wybrało te najbardziej designerskie i innowacyjne.