"Nawa" - nowa rzeźba miejska Oskara Zięty | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

"Nawa" - nowa rzeźba miejska Oskara Zięty

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Już dzisiaj, o godzinie 13:00 odbędzie się inauguracja rzeźby miejskiej na Wyspie Daliowej we Wrocławiu.


 

Rzeźba NAWA jest częścią obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, której głównym hasłem jest “metamorfoza kultury”. Sama metamorfoza jest również podstawą idei rzeźby, która powstała w autorskiej technologii FIDU. Długo oczekiwane odsłonięcie odbędzie się 30 czerwca 2017 r. o godzinie 13:00.

 

NAWA jest ultralekką, trwałą konstrukcją składającą się z 35 stalowych łuków tworzących bramę, przez którą można się swobodnie przemieszczać. Jej polerowana powierzchnia odbija otoczenie, zmieniając się w ciągu dnia i dając możliwość oglądania niesamowitej gry świateł. Bioniczne kształty sprawiają wrażenie, że rzeźba wyrasta prosto z ziemi. Jednocześnie budowa oparta na łukach bezpośrednio koresponduje z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską HaląTargowej i Ostrówem Tumskim. Rzeźba wraz z roślinnością stworzą spójną, organiczną całość, naturalnie wyłaniając się z rzeki. Jednocześnie, realizacja wpisuje się doskonale w architektoniczny porządek okolicy i jej tętniący życiem rytm.

 

NAWA otwiera kolejny rozdział w historii Wyspy Daliowej, zwracając ją mieszkańcom Wrocławia i turystom. Niedostępna dotychczas przestrzeń została zrewitalizowana i posłuży miastu, stając się miejscem spotkań, koncertów i wydarzeń artystycznych. 

 

W programie dzisiejszych uroczystości także wystawa „Nawa w miniaturze”, wykład Oskara Zięty na temat historii „Nawy”, muzyka na żywo, food trucki, kawa i chill out. Wstęp wolny.

<