Projekt MANUBA w Gdyni | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-07-08

Projekt MANUBA w Gdyni

Obiecaliśmy informować was o najciekawszych wydarzeniach trwającego nad morzem Festiwalu Gdynia Design Days i zgodnie z obietnicą przedstawiamy interesujący projekt MANUBA. Co kryje się pod tą intrygującą nazwą?
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

MANUBA czyli „manufaktura bałtycka”, to seria produktów stworzonych specjalnie z okazji festiwalu Gdynia Design Days. Każdy z nich to owoc współpracy projektanta z rzemieślnikiem. W wyniku tej współpracy powstały krótkie serie  sprzedażowych obiektów. Jak mówią pomysłodawcy i kuratorzy pierwszej edycji projektu Paulina i Jacek Ryń czyli grupa projektowa RAZY2, oprócz efektu końcowego ważna jest wymiana doświadczeń pomiędzy projektantem wnoszącym nową ideę projektową, a mistrzem tradycyjnego rzemiosła.


Tegoroczna edycja to już trzecia kolekcja MANUBA. Tym razem jest to zaproszenie do wyjścia na zewnątrz i poznawania otaczającego nas świata. Obecni kuratorzy Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz z pracowni projektowej Witamina D, zwracają uwagę na zmysłowe odczuwanie: - Wychodzimy do natury namacalnie doświadczać rzeczywistość. Z uwgą obserwujemy i dotykamy. Sprawdzamy zapach, fakturę i strukturę. Naszym ulubionym słowem staje się umiar, niewiele nam potrzeba. Wyruszamy na wędrówkę w trybie offline. 


Na kolekcję Manuba 2018 składają się cztery wytworzone ręcznie produkty: 

• Explore – dziennik podróżny | Ewelina Orłowska i Introligatornia Władysław i Marek Chumowicz 

• Aport – spacerowe akcesorium | Emilia Kohut-Jeż i Pracownia Rymarska A&W Sitko, Gdańsk 

• Wikt – kosz piknikowy | Witamina D i Wikliniarstwo Krystyna Januszkiewicz 

  • Splot – kosz plażowy z funkcją oparcia | Witamina D i Wikliniarstwo Krystyna Januszkiewicz 


Do projektu zaproszono:

Grupę Malafor i Bogdana Szczydło

Witaminę D Projekt i Zakład Ceramiki Kaszubskiej Neclów z Chmielna

Grupę Metafor i kowala oliwskiego Leszka Supińskiego

Projektantkę Agnieszkę Bar i Kaszybski Dom Rekodzieła Ludowego w Swornygaciach 

Markę Woolendorf i Dominika Kafemana


Pierwszą serię produktów marki wprowadzono na rynek w 2016 roku w ramach 9. edycji GDD. Opiekę kuratorską nad projektem objęli wtedy Paulina i Jacek Ryń. Z kolei w 2017 roku rozszerzenia kolekcji o nowe projekty podjęła się Alicja Wianecka. 


Produkty z tegorocznej edycji są dostępne w sprzedaży podczas Gdynia Design Days 2018 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia jeszcze do 15 lipca. 


fot. Materaiły prasowe GDD 2018, kolekcja MANUBA


Czas generowania strony: -1656563132,87s