Po design na Północ | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

Po design na Północ

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Tym razem zapraszamy na Helsinki Design Week 2016, który startuje 1.09. To największy festiwal projektowania w krajach skandynawskich. W tym roku organizatorzy kuszą m.in. instalacją kolektywu Plastique Fantastique wokół symbolu miasta, cyklem Design Diplomacy czy uwielbianym przez mieszkańców Helsinek Design Marketem.


 

Wydarzenie jest organizowane w Helsinkach od 2005 roku. W różnych atrakcjach zeszłorocznej edycji festiwalu uczestniczyło ponad 120.000 mieszkańców Helsinek oraz wielu gości z zagranicy. Co roku program imprezy obejmuje około 200 wydarzeń, skierowanych nie tylko do ekspertów i miłośników designu, ale także osób spoza branży. Wydarzenia są rozproszone po całym mieście i odbywają się zarówno w muzeach, galeriach, przestrzeni publicznej, ogólnodostępnych showroomach, jak i małych prywatnych pracowniach. Hasłem tegorocznej edycji jest „BETTER / LEPIEJ”. Zdaniem założyciela Helsinki Design Week Kari Korkmana, odnosi się ono do codziennej pracy każdego designera: "Biorąc pod uwagę ilość już istniejących projektów, jedynym uzasadnieniem tworzenia kolejnych jest pragnienie, aby nowe były autentycznie lepsze". 

 

Kluczowymi wydarzeniami tegorocznej edycji Helsinki Design Week mają być:

  • Design Market (3-4 września 2016)  - ponad 200 starannie wyselecjonowanych wystawców, ponad 20 tysięcy zwiedzających w dawnej Fabryce Kabli. Meble, dekoracje, ale także moda i designerskie akcesoria. Mieszkańcy Helsinek czekają na to wydarzenie cały rok. 
  • HDW HOP - istalacje miejskie (5-11 września 2016) - najciekawszą instalacją ma być projekt berlińskiego studia Plastique Fantastique. Wokół ikony miasta, słynnego posągu The Three Smiths w centrum Helsinek powstanie wielka bańka ze sprężonego powietrza. Wizualizacje wyglądają spektakularnie.
  • Design Diplomacy (1-10 września 2016) - nowa formuła, w ramach której swoje drzwi otworzą ambasady takich krajów jak Holandia, Belgia, Austria, Szwecja, Dania, Islandia oraz  Słowacja. W siedzibach dyplomatycznych zorganizowane zostaną multikulturowe dyskusje o designie. Wsród prelegentów Dyrektor MAK Christoph Thun-Hohenstein, hiszpański designer Martí Guixé czy zwycięzca Danish Design Award Morten Grønning Nielsen.
  • Shworoom Walk (8-9 września 2016) - tym razem swoje drzwi otwierają biura i pracownie z branż kreatywnych. Małe i duże, zarówno te niepozorne jak i pokazowo piękne. W każdej z nich największa wartość - ciekawi ludzie z głowami pełnymi pomysłów na design przyszłości. 

 

Program festiwalu: www.helsinkidesignweek.com/programme/?lang=en 
Oficjalne kanały social media: www.instagaram.com/helsinkidesignweek, www.facebook.com/HelsinkiDesignWeek 

Czas generowania strony: -1656979515,80s