Nagrodę w kategorii projekt obywatelski otrzymali Eriksson Furunes i Leandro V Locsin za budynek, w którym mieści się sierociniec i centrum badawcze. Pomysł został zrealizowany w 2010 roku, ale po przejściu huraganu na Filipinach, uległ zniszczeniu. Architekci, współpracując z organizacjami pozarządowymi, postanowili go odbudować. Budynek powstał z lokalnych materiałów, jego konstrukcja jest połączeniem ciężkich betonowych ścian z lekkimi, drewnianymi dachami.


W kategorii budynku pokazowego nagrodę otrzymali architekci z grupy Alison Brooks. Londyński projekt The Smile Of London powstał z dużych drewnianych paneli i jak sama nazwa wskazuje, wyglądem przypomina uśmiech.


Kolejną kategorią były budynki mieszkalne, tutaj zwyciężyła Mare Kohler i jej projekt amsterdamskich loftów, które dostosowują się do swoich mieszkańców. Nagroda w kategorii kultura powędrowała do irlandzkiej grupy architektów Heneghan Peng, którzy zaprojektowali Muzeum Kultury Palestyny w mieście Birzeit.


Pierwszego dnia festiwalu rozdano również nagrody w kategoriach dom jednorodzinny; stare i nowe; biura; produkcja, energia i recycling; szkoły oraz budynki sportowe. Wszystkie projekty łączy piękno i wyjątkowość idei.


Dziś zostaną przyznane kolejne nagrody. Spośród zwycięzców wszystkich kategorii, jury wybierze w piątek Budynek Roku.


Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają najlepsze projekty, zajrzyjcie na stronę dezeen.com.