Przed nami uroczyste otwarcie Austin Pavilion na Uniwersytecie w Teksasie. Cudownie kolorowe, geometryczne okna w kolorach tęczy idealnie kontrastują z minimalizmem całej budowli stworzonej przez Ellswortha Kelly’ego.

Amerykański rzeźbiarz i malarz nad jedynym zaprojektowanym przez siebie wolno stojącym budynkiem pracował całe życie. Korzystając ze szkiców stworzonych w latach 1948-1954 podczas pobytu we Francji, całe życie je udoskonalał, bazując na malarstwie ostrych krawędzi. Hard-edge painting, którego był przedstawicielem, opiera się bowiem na ostrych konturach, które przecinają kolorowe lub jednobarwne płaszczyzny. Wpływy tego nurtu abstrakcyjnego ekspresjonizmu są doskonale widoczne w Austin Pavilion.

W 2015 r. Kelly ofiarował swój finalny projekt The Blanton Museum w Teksasie. Minimalistyczny styl całości idealnie kontrastuje z kolorowymi oknami. Bordo, zieleń, granat, złoto nie tylko spektakularnie prezentują się z zewnątrz, ale także tworzą  niecodzienny spektakl wewnątrz pawilonu. Ciemna, utrzymana w industrialnym klimacie przestrzeń ożywa wraz z promieniami wpadającego przez barwne okna światła. Na realizację projektu przeznaczono 23 miliony dolarów. Niesamowite 252 m² powierzchni z tęczowymi oknami będzie można podziwiać od 18 lutego.  

Więcej o tym projekcie przeczytacie na stronie de zeen.