Oskary designu przyznane | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

Oskary designu przyznane

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Nagrody Red Dot Design Award w tym roku przyznawane były już po raz 62. Słynne „czerwone kropki” stanowią najbardziej prestiżowe wyróżnienie z dziedziny wzornictwa na świecie.


 

Międzynarodowe, 39-osobowe jury, w skład którego weszli znakomici projektanci, dziennikarze specjalistyczni, wykładowcy akademiccy przyznało nagrody w trzech głównych kategoriach: Product Design, Communication Design oraz Design Concept, a w ramach każdej z nich najważniejszy tytuł - Best of the Best. 

 

Do tegorocznej edycji napłynęło ponad 5500 zgłoszeń z 54 krajów. Po kilkudniowych obradach w Essen jury zdecydowało, że na nagrodę zasługuje 1406 projektów, 103 wyróżniono tytułem Best of the Best, a 52 wskazano honorowo. 

 

Jako jedną z głównych tendencji wzorniczych jury zidentyfikowało refleksję nad naturą. Aspekt zrównoważonego rozwoju świetnie oddał projekt nagrodzonej Best of the Best szczoteczki do zębów biobrush. Dzięki zoptymalizowanemu procesowi produkcyjnemu jest ona praktycznie neutralna z punktu widzenia wpływu na środowisko. Farby i tworzywo sztuczne, z którego jest wykonana są biodegradowalne, a opakowanie może być kompostowane w ogrodzie. Jeden z głównych ekspertów w dziedzinie nowych technologii, dr Sascha Peters, stwierdził: "Jestem pod wrażeniem rozwoju materiałów, które starają się naśladować lub skopiować procesy i procedury organiczne. Przez miliony lat natura doskonaliła swoje systemy. My, jako ludzie, musimy się na niej wzorować”. 

 

biobrush red dot

 

W gronie laureatów znalazło się aż 13 projektów z Polski. Nagrodę Best of the Best w kategorii Product Design 2017 otrzymał Stand Up - biurko zaprojektowane przez Tomasza Augustyniaka. Fenomen Stand Up polega na manualnym systemie regulowania wysokości blatu, dzięki któremu użytkownik ma możliwość płynnego przechodzenia z jednej pozycji do drugiej bez przerywania wykonywanych czynności. Dzięki nowatorskiej konstrukcji mebel wspomaga ergonomiczną pracę i minimalizuje ryzyko chorób związanych z pracą w tej samej pozycji przez wiele godzin.

 

stand up tomek augustyniak red dot

 

Pozostałe nagrody Red Dot dla polskich produktów zdobyły:

- kolekcja mebli Chic Air / Profim. Projekt: Agence Christophe Pillet

- lampa nocna Flexi / Furnika. Projekt: Saidi'sign Produkt und Grafikdesign

- fotel Riverside / Tonon & c.spa. Projekt: Mac Stopa/Massive design

- wnętrza lobby biurowca Warsaw Spire. Projekt: Mac Stopa/Massive design

- oświetlenie przemysłowe Cruiser 2 Led / LUG Light Factory. Projekt: LUG Light Factory

- autoklaw mikrofalowy do sterylizacji mediów płynnych MICROJET / ENBIO Technology. Projekt: BRANDSPOT

- kompaktowy autoklaw parowy STEAMJET / ENBIO Technology. Projekt: BRANDSPOT

- robot rehabilitacyjny Luna EMG / Egzotech. Projekt: Husarska Design Studio

- czytnik ebooków inkBOOK / Arta Tech. Projekt: Arta Tech, id group

- panele dekoracyjne ARSTYL / NMC. Projekt: Mac Stopa/Massive design

Wyróżnienia honorowe:

- multisensoryczna kołysko-huśtawka Memola / Wiczuk-Polinski. Projekt: Wiczuk-Polinski

- kolekcja toreb i plecaków Cargo Reflective / Migfactory Anna Migacz Lesinska. Projekt: Migfactory Anna Migacz Lesinska.

 

<