Oskar Zięta w hołdzie dla Wojciecha Fangora | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-11-30

Oskar Zięta w hołdzie dla Wojciecha Fangora

W ramach Festiwalu Światła w Recklinghausen, architekt i projektant Oskar Zięta wraz ze Studiem Zieta Prozessdesign, przygotowali wystawę w przestrzeniach Muzeum Jerke. Specjalna instalacja artystyczna została przygotowana w oparciu o formy Crystals - lustrzane obiekty o geometrycznych kształtach. W ten sposób projektant dołączył do grona innych znakomitych polskich artystów artystów, takich jak Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro oraz Wojciech Fangor.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Polerowane powierzchnie lustrzanych bionicznych form wytworzonych w technologii nadmuchiwanego metalu, załamują światło, tworząc niezwykłą grę refleksów i cieni. Po raz pierwszy Oskar Zięta zaprezentował je podczas tegorocznych targów Warsaw Home. Od tego czasu projekt ewoluował, zmieniał się i rozwijał, po to, by teraz zaprezentować się w formie złożonej instalacji artystycznej, nawiązującej kształtami do charakterystycznej bryły Muzeum Jerke w Recklinghausen.

Jednak formy Crystals odwołują się nie tylko do bryły budynku muzeum. W przestrzeniach ekspozycyjnych znajduje się wyjątkowy witraż stworzony przez Wojciecha Fangora, znakomitego, nieżyjącego już polskiego artystę wykorzystującego złudzenia optyczne, iluzję przestrzenną i abstrakcję. Wykorzystując kolorystyczną paletę witraża Fangora, Zięta stworzył na powierzchni Crystals efekty świetlne będące hołdem dla twórczości wielkiego mistrza. 


Wystawa trwa do 9 grudnia 2018 

<