Oskar Zięta w hołdzie dla Wojciecha Fangora | Dekorian Home
logo dekorianhome
WYDARZENIA | 2018-11-30

Oskar Zięta w hołdzie dla Wojciecha Fangora

W ramach Festiwalu Światła w Recklinghausen, architekt i projektant Oskar Zięta wraz ze Studiem Zieta Prozessdesign, przygotowali wystawę w przestrzeniach Muzeum Jerke. Specjalna instalacja artystyczna została przygotowana w oparciu o formy Crystals - lustrzane obiekty o geometrycznych kształtach. W ten sposób projektant dołączył do grona innych znakomitych polskich artystów artystów, takich jak Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro oraz Wojciech Fangor.
Udostępnij

Polerowane powierzchnie lustrzanych bionicznych form wytworzonych w technologii nadmuchiwanego metalu, załamują światło, tworząc niezwykłą grę refleksów i cieni. Po raz pierwszy Oskar Zięta zaprezentował je podczas tegorocznych targów Warsaw Home. Od tego czasu projekt ewoluował, zmieniał się i rozwijał, po to, by teraz zaprezentować się w formie złożonej instalacji artystycznej, nawiązującej kształtami do charakterystycznej bryły Muzeum Jerke w Recklinghausen.

Jednak formy Crystals odwołują się nie tylko do bryły budynku muzeum. W przestrzeniach ekspozycyjnych znajduje się wyjątkowy witraż stworzony przez Wojciecha Fangora, znakomitego, nieżyjącego już polskiego artystę wykorzystującego złudzenia optyczne, iluzję przestrzenną i abstrakcję. Wykorzystując kolorystyczną paletę witraża Fangora, Zięta stworzył na powierzchni Crystals efekty świetlne będące hołdem dla twórczości wielkiego mistrza. 


Wystawa trwa do 9 grudnia 2018