Jubileuszowe Międzynarodowe Biennale Plakatu | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

Jubileuszowe Międzynarodowe Biennale Plakatu

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

W niedzielę, 12 czerwca otwarto jubileuszową, 25. edycję Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Wystawę główną, zatytułowaną „Plakat – remediacje”, można oglądać do 25.09 w Muzeum Plakatu. Kuratorem wystawy jest David Crowley, wykładowca londyńskiego Royal College of Art.


 

Z okazji 50-tej rocznicy na zlecenie organizatorów Międzynarodowego Biennale Plakatu powstała nowa wystawa, zgłębiająca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tej formy komunikacji graficznej jaką jest plakat. W ostatnich latach wiele się mówi na temat śmierci plakatu. Wiszące na ścianach wydruki są zastępowane przez ekspresyjne animowane obrazy, a głównym źródłem pilnych wiadomości stają się media społecznościowe. Te zjawiska nie oznaczają jednak, że plakat jest skończony. Świadczą tylko o jego remediacji.


Plakatów nie widuje się wyłącznie na ścianach. Wiele z nich zyskało przecież sławę dzięki temu, że zostały dostrzeżone przez media i trafiły na pierwsze strony gazet lub do filmów. Wystawa z okazji 50-lecia Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie skupia się właśnie na sposobie ukazania plakatu w sztuce, w mediach oraz na wszechobecnych ekranach cyfrowych, zgłębiając jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Nawiązując do otaczającej nas rzeczywistości, wystawie będzie towarzyszył, jak zawsze konkurs. Tym razem uczestnicy będą animować kanoniczne dzieła ze sztuki plakatu takie jak: “Dylan” Miltona Glasera czy “Save the Human Rights” Finna Nygaarda. Jury wybierze 10 najlepszych prac, które zostaną włączone w wystawę. Więcej o konkursie już wkrótce na stronie www.biennale.postermuseum.pl

 

(fot: Piotr Syndoman)

<