W nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwarto wystawę, która analizuje historię współczesnych wnętrz. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 23 kwietnia 2017.


 

How Should We Live? Propositions for the Modern Interior to wystawa, która powstała pod kuratorstwem Juliet Kinchin i Luke Baker z Department of Architecture and Design (MoMA) w Nowym Jorku. Dział architektury i designu powstał w ramach struktur MoMA w latach 30. XX wieku. Od początku kuratorzy muzeum wierzyli w siłę designu w kreowaniu życia codziennego. Teraz zadają najważniejsze dla współczesnego designu pytanie: jak powinniśmy mieszkać? 

 

Wystawa How Should We Live? prezentuje w sumie 200 obiektów ekspozycyjnych. Przedstawia proces, który ukształtował współczesne wnętrza i zadaje pytanie, jak dziś powinniśmy urządzać nasze mieszkania. Ekspozycja prezentuje również przestrzenie wystawowe czy sklepowe, w celu przeanalizowania czynników, które ukształtowały współczesne wnętrza w szerszym zakresie. 

 

Ekspozycja skupia się przede wszystkim na przestrzeniach zaprojektowanych z latach 20. – 50. XX wieku. Jednak zamiast analizować poszczególne dzieła osobno, proponuje syntezę elementów designu z kontekstem — zewnętrznymi, estetycznymi, społecznymi, technologicznymi i politycznymi zjawiskami, które go ukształtowały i które znajdują w nim odbicie. 

 

Kuratorzy wystawy zaglądają do prywatnych przestrzeni mieszkalnych designerów, analizują meble, tapety czy kuchnie, często pomijane w podobnych syntezach. Przyglądają się projektom, które powstały w ramach współpracy takich zespołów jak: Reich i Mies van der Rohe, Grete Lihotzky i Ernst May, Eileen Gray i Jean Badovici, Aino i Alvar Aalto, Charles i Ray Eames, Florence Knoll i Herbert Matter, oraz Charlotte Perriand i Le Corbusier. 

 

Więcej informacji: www.press.moma.org