O najnowszym projekcie Roberta Koniecznego rozpisuje się m.in. portal Dezeen i prestiżowy magazyn Wallpaper. Chodzi o Dom Kwadrantowy, który stanął niedawno na warszawskim osiedlu. Na czym polega wyjątkowość Domu Kwadrantowego, który niedawno stanął na warszawskim osiedlu?

Cała rzecz rozbija się o ruchomy taras, który w zależności od potrzeb, daje mieszkańcom dostęp do słońca lub zapewnia cień.

– Inwestorzy chcieli domu reagującego na położenie słońca, dlatego wykorzystaliśmy motyw kwadrantu – dawnego przyrządu służącego do wyznaczania pozycji gwiazd - opowiada o swojej nowej realizacji Robert Konieczny. - Zaprojektowaliśmy taras, który reaguje na słońce i podążając za jego ruchem daje mieszkańcom siedzącym w jego przestrzeni cień i przyjemny przewiew, a w zależności od pory roku reguluje ilość promieni słonecznych w przestrzeniach, do których przylega - latem dając pożądany cień, a zimą wpuszczając więcej słońca do wnętrza.


Architekt odpowiedział na osobliwe życzenie klienta projektując zadaszony taras, który może zmieniać swoje położenie o 90 stopni. Taras porusza się po torach między salonem a domowym spa, zacieniając i przedłużając te przestrzenie podczas "parkowania". Cały system może działać automatycznie, w oparciu o specjalne czujniki, można też kontrolować go manualnie. Interesującym rozwiązaniem jest także rezygnacja z okien od strony ulicy, która zapewnia mieszkańcom 100 proc. prywatności.