Design wart miliony euro | Dekorian Home
logo dekorianhome
WYDARZENIA | 2017-10-12

Design wart miliony euro

Udostępnij

Znamy nazwisko „najdroższego” żyjącego designera. Jego dzieła osiągają rekordowe ceny na aukcjach. 


 

Podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Współczesnej FIAC w Paryżu padł historyczny rekord aukcyjny. Prestiżowy francuski dom Artcurial sprzedał komodę „Pod of drawers” Marca Newsona za milion euro. 

 

Pod of drawers to jeden z tych przedmiotów, które już zapisały się na kartach historii designu. Widnieje na okładkach książek i należy do tzw. mitycznych dzieł — na rynku jest jedynie dziesięć kopii mebla. „To, co się sprzedaje i to za wysokie kwoty, niekoniecznie musi być ciężko dostępne, wystarczy, jeśli przeniknie do świadomości zbiorowej”, mówi Emmanuel Berard, dyrektor działu design w domu aukcyjnym Artcurial. „Meble muszą być rozpoznawalne na pierwszy rzut oka, jak krzesło Standard  Jeana Prouvé: jest to jedno z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów dzieł, choć zostało wyprodukowane w kilku tysiącach egzemplarzy!"

 

Jeszcze niedawno, Marcel Brient, jeden z najważniejszych kolekcjonerów we Francji, mówił podczas konferencji w domu aukcyjnym Christie's, że „design nie zajmuje miejsca, które mu się należy”. On jako jeden z nielicznych przewidział trend związany z kolekcjonowaniem designu i już kilka lat temu zaczął kupować meble zaprojektowane przez Konstantina Grcica, Alessandro Mendiniego, czy Wieki Somers. Dziś kolekcjonerzy sztuki coraz chętniej decydują się na zakup wzornictwa, który — jak pokazuje aukcja Artcurial — staje się coraz lepszą inwestycją.

 

Źródło: www.lemonde.fr/m-design-deco/article/2016/11/10/le-design-doit-faire-disparaitre-la-complexite-de-l-objet-connecte_5028836_4497702.html