Być albo nie być | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-07-16

Być albo nie być

Oczywiście, że być! Wybrzeże latem zamienia się w kulturalną stolicę Polski. Chwilę dla siebie mieli wielbiciele designu, teraz przyszła kolej na pasjonatów teatru. Po niedawno zakończonym festiwalu Gdynia Design Days, startuje w gdańskim Teatrze Wybrzeże 22. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Jak co roku i tym razem zapowiada się ciekawe, również plastycznie, wydarzenie.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Gdański Festiwal Szekspirowski jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju – w ubiegłym roku otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 – najważniejszą europejską nagrodę, jaką może otrzymać festiwal, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.


W tym roku zobaczymy spektakle z Argentyny, Iranu, Niemiec, Czech, Włoch, a także znakomite spektakle polskich reżyserów zrealizowane za granicą – piękny pod względem plastycznym Sen nocy letniej w reż. Eweliny Marciniak w wykonaniu zespołu niemieckiego Theater Freiburg oraz Miarka za miarkę w reż. Jana Klaty z czeskiego Divadlo pod Palmovkou (Teatr pod Palmą) – obydwa wysoko oceniane przez krytykę teatralną oraz publiczność.

Jednym z mocnych akcentów tegorocznej edycji ma szansę stać się również Makbet z Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona w reż. Alessandro Serra, który zagrany zostanie po sardyńsku. Ciekawostką będzie też z pewnością inspirowane Królem Learem przedstawienie La fiesta del viejo w wykonaniu argentyńskiego kolektywu artystycznego pod tą samą nazwą, w reż. Fernando Ferrery, przyjmujące formę rodzinnej imprezy z polskimi akcentami. Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie również artystki, której obecność stała się już tradycją, a za której ciętym humorem i niespożytą energią cały rok tęskni wielu festiwalowych widzów. Mowa o Bei von Malchus, niezależnej niemieckiej aktorce i reżyserce, która tym razem, we właściwy sobie, przewrotny sposób, opowie o Szekspirowskich kobietach dzierżących władzę. 


Kto planuje wakacje nad polskim morzem, niech koniecznie zajrzy do Gdańska. Festiwal Szekspirowski potrwa od 27 lipca do 5 sierpnia. 


<