Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie  uważana jest za największą uczelnię artystyczną w kraju. Tu nieprzerwanie od 40 lat działa też jeden z najlepiej kształcących wydziałów wzornictwa. Jego założycielami byli projektanci i artyści: Jerzy Sołtan, Lech Tomaszewski, Jacek Sempoliński i Andrzej J. Wróblewski. Wydział powstał w 1978 roku na bazie prowadzonych przez Jerzego Sołtana Zakładów Artystyczno-Badawczych. Tu spotykali się artyści, którzy współpracowali z projektantami podczas realizacji różnych koncepcji i na równi z inżynierami i projektantami pełnili  równie ważną rolę.


Z okazji 40. rocznicy powstania wydziału, Akademia zaprasza na wydarzenia jubileuszowe skierowane zarówno do środowiska projektantów, jak i do odbiorców i pasjonatów wzornictwa. Odbywać się one będą od maja do sierpnia 2018 roku. Publiczność będzie mogła poznać sylwetki i twórczość założycieli wydziału, projektantów i artystów: Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego, którym poświęcona została otwarta kilka dni temu wystawa w Galerii Zachęta. Zaraz obok, w galerii Salon Akademii, można zobaczyć, jak działalność absolwentów i pedagogów Wydziału Wzornictwa wpływa na nasze codzienne życie. Na tej wystawie zaprezentowane zostały realizacje, które dobrze znamy z ulic, czy półek sklepowych, a także projekty eksperymentalne i historyczne. Galeria Kordegarda pokazuje twórczość związanych z wydziałem artystów: rzeźbiarzy, malarzy, fotografików… Obchody dopełni organizowana już po raz drugi konferencja „Fair Design”, podczas której projektanci, naukowcy i eksperci z całego świata zmierzą się z wyzwaniem współczesności, którym jest nadmiar. 


Wystawy, które można oglądać w ramach obchodów 40-lecia Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP:


„Projektowanie wszędzie” 

11 maja – 2 czerwca 2018

Galeria Salon Akademii
ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)


„Miejsce artysty” 

14 maja – 10 czerwca 2018

Galeria Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17


„Przestrzeń niewysłowiona. Jerzy Sołtan – Lech Tomaszewski – Andrzej Jan Wróblewski”   
21 maja – 8 sierpnia 2018

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 
pl. Małachowskiego 3


Zdjęcie: wystawa "Przestrzeń niewysłowiona. Jerzy Sołtan-Lech Tomaszewski-Andrzej Wróblewski". Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Fot. Marek Krzyżanek