Złoty czas dla złota | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Złoty czas dla złota

Złoto triumfalnie powróciło do łask projektantów i architektów. Jak pokazały mediolańskie targi iSaloni, nie ogranicza się ono tylko do klasyki, ale efektownie flirtuje z nowoczesnym wystrojem wnętrz. Pokazuje swoje nowe oblicza w odcieniach miedzi czy różu. Może być wszędzie - na ścianach, podłogach, meblach, lampach i dodatkach. Złoto znowu jest w cenie!
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


Złoto jak każda „gwiazda” budzi kontrowersje. Jedni ten kolor uwielbiają, inni uważają, że jest nazbyt ekstrawagancki i wyrazisty. Jest również szerokie grono osób, które najzwyczajniej w świecie boją się postawić na złote wykończenie ścian, mebli czy dekoracji. Zupełnie niepotrzebnie. To od wieków ukochany kolor artystów, który ma olbrzymi potencjał dekoracyjny. Wbrew dosyć powszechnej opinii, złote elementy we wnętrzu nie muszą być pretensjonalne i odczytywane jako manifest bogactwa. Wszystko zależy od ich wzornictwa i ogólnej koncepcji wizualnej domu lub mieszkania. Jak pokazują ostatnie targi w Mediolanie, złoto może być wszędzie - na ścianie, na podłodze, na meblach, w dodatkach i dekoracjach. Doskonałym na to przykładem są złote krzesła, a zwłaszcza złote lampy od marki KARTELL.

  

Gustownie dobrane, złote akcenty sprawiają, że aranżacja jest nietuzinkowa. Złoto bardzo dobrze koresponduje z większością odcieni z palety barw. Ultranowoczesne bryły mebli w różnych odcieniach złota dobitnie pokazują, że kolor ten nie jest zarezerwowany dla wnętrz urządzonych sztuką dawną. Z powodzeniem odnajdzie się za to w minimalistycznych przestrzeniach.

 

Wszechstronność i uniwersalność złota bardzo dobrze widać na przykładzie tapet najlepszych światowych marek. Złoto potrafi stanowić dopełnienie orientalnych wzorów z manufaktury Jima Thompsona, będąc idealnym kompanem dla dalekowschodniej ornamentyki czy flory. Projektanci włoskiej marki Giardini postawili na klasyczny wizerunek złota w połączeniu z misternymi ilustracjami kwiatowymi. Wzory z kolekcji Opium to dostojne tło dla klasycznej aranżacji wnętrz. Ciekawą propozycją włoskiej marki jest również katalog Vis a Vis, którego motywem przewodnim są proste wzory geometryczne w kontrastujących ze sobą różnych odcieniach złota. 


Bardzo różnorodne pod tym względem jest portfolio wzorów belgijskiej marki Omexco. Niezwykle efektownie prezentują się jednolite wzory z kolekcji Akoya. Część z nich wiernie odwzorowuje ręcznie złocone powierzchnie, inne imitują złote maty bambusowe. Ze względu na delikatną fakturę tapety te fantazyjnie mienią się na ścianie. Kwiat lotosu w secesyjnej, złotej odsłonie to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych wzorów z bogatej oferty Omexco (tapeta pochodzi z katalogu Lotus). Belgijska marka prezentuje również bardzo współczesne złote tapety bazujące na pasach w różnych odcieniach (kolekcja Mica). 

Czas generowania strony: -1702052260,41s