W rytmie bluesa | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

W rytmie bluesa

Niebieski jest najzimniejszą ze wszystkich barw. Na kole kolorystycznym jego dopełnieniem jest żółć. Kojarzy się nam z wodą, morzem i przede wszystkim niebem. Przyjrzyjmy się bliżej jego wszystkim odcieniom.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Niebieski ma wiele znaczeń, niemal w każdej kulturze, kraju i czasie pełnił szczególną rolę. W starożytnej Grecji i Rzymie był symbolem najwyższych bóstw – Zeusa i Jupitera. W Iranie jest do dziś kolorem żałoby. W Europie oznacza: uduchowienie, pokój, świeżość, czystość i chłód ale równocześnie kreatywność i inspirację. We wnętrzach był obecny od dawna. A zupełnie niedawno wszystkie odcienie niebieskiego zostały przez projektantów wnętrz ogłoszone następcami obecnie królujących szarości.

 

ZA MIASTEM
Niebieski jest chętnie wykorzystywany w domach wakacyjnych, szczególnie tych położonych nad morzem czy jeziorem. Wówczas, w duecie z bielą, jest on podstawą do stworzenia stylistyki marynistycznej. Taki klimat kocha pasy, wzory nawiązujące tematycznie do morza czy akcenty czerwieni. To oblicze niebieskiego jest znane i pozostaje modne od lat. Taka klasyczna kompozycja będzie zawsze dobrze wyglądać. Jednak nie sprawdzi się ona w nowoczesnym apartamencie w centrum miasta.

 

 

W SUBTELNYM WYDANIU
W ostatnim roku projektanci mody zachwycili się subtelnymi odcieniami niebieskiego. Nieco brudnymi tonami, zmieszanymi z szarością, bielą, beżem czy brązem. W takim wydaniu cała paleta od błękitów do granatów może być przewodnim motywem kolorystycznym każdego wnętrza. W nowoczesnych, skandynawskich aranżacjach zostanie ocieplona i złagodzona naturalnym drewnem. W klasycznych wnętrzach odcienie niebieskiego można łączyć z beżem, brązem czy żółcią. Wówczas całość będzie miała elegancki charakter.

 

 

W ROLI DRUGOPLANOWEJ
Jeżeli nie chcemy od razu całkowicie poddać się rytmowi bluesa, to możemy naszą przygodę z niebieskim rozpocząć od drobnych akcentów. Szare poduszki z granatową lamówką, fotel tapicerowany tkaniną w delikatną błękitną łączkę, dekoracyjna narzuta o geometrycznym wzorze w chabrowym odcieniu.

 

 

W PASTELOWYM KOLAŻU
Najsubtelniejsze odcienie niebieskiego doskonale komponują się ze wszystkimi pastelami, w szczególności z delikatnymi żółciami. Taki kolaż będzie doskonałym dopełnieniem neutralnego wnętrza. Pastele wcale nie muszą być słodkie i romantyczne. Wykorzystując je we wnętrzu możemy z powodzeniem uzyskać klasyczną i elegancką aranżację. Wówczas dobrze jest wybierać tkaniny czy tapety jednolite i te o geometrycznych wzorach, a unikać kwiecistych poduch i narzut.

 

(Zdjęcia: serwisy prasowe marek PULANO, RAFT FURNITURE, BLOC BLINDS, BHS, CUCKOOLAND, MARKS&SPENCER, WALLPAPER DIRECT, SAINSBURY’S HOME, DFS)

Czas generowania strony: -1716822048,26s