Tapety w wersji de luxe | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Tapety w wersji de luxe

Tapety powróciły do mody i wszystko wskazuje na to, że zostaną w naszych wnętrzach na dłużej. Dlatego warto przyjrzeć się im bliżej, poznać ich historię i sprawdzić, które z dziś obecnych na rynku marek wyznaczają trendy.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Tapety znano w Europie już w XVI wieku. Ich rozpowszechnienie na Starym Kontynencie, związane ze sprowadzaniem tapet z Chin, przypada na XVIII wiek. Początkowo malowano je ręcznie, a od około połowy XVIII wieku wzory odbijano z klocków drzeworytniczych. Następnie, pod koniec XVIII wieku, stosowano już druk maszynowy. Główne ośrodki produkcji tapet były we Francji i Anglii oraz Włoszech, Holandii, Belgii i Niemczech.


NIE TYLKO Z PAPIERU

Tapeta tapecie nierówna. Dlatego przed jej zakupem warto poznać ją nieco bliżej. Najmniej wytrzymałym, ale i najtańszym rodzajem tapet są papierowe. Możemy je stosować w salonie czy sypialni, natomiast unikajmy wykładania nimi holi, łazienek czy kuchni. Do tych pomieszczeń lepiej wybrać tapety akrylowe. Są one co prawda też wykonane z papieru, ale jest on wzmocniony warstwą akrylu. Jeśli szukamy tapet praktycznych, które można zmywać, to wybierzmy winylowe. Jeszcze bardziej trwałe są tapety na flizelinie, mają zazwyczaj powierzchnię winylową (odporna na zmywanie) lub laserową (odporna na szorowanie). Co ważne są one szczególnie łatwe w układaniu. Oddzielną i najbardziej luksusową kategorią są tapety tekstylne. Ich wierzchnia warstwa pokryta jest bawełną, lnem, jedwabiem lub wełną. Idealnie pasują do stylowych sypialni i salonów. W ich produkcji specjalizują się m.in.: włoska manufaktura Giardini i belgijska firma Omexco.


WŁOSKA ELEGANCJA

W dziedzinie luksusowych tapet dekoracyjnych jednym z niekwestionowanych liderów jest właśnie Giardini, włoska manufaktura powstała w 1874 roku. Jej produkty wytwarzane są wyłącznie w Italii z najlepszych jakościowo tkanin i włókien naturalnych, takich jak: jedwab, satyna, len czy aksamit. Jedną ze specjalności marki jest produkcja tzw. tapet żakardowych, które powstają z tkanin o bardzo rozbudowanych wzorach i często wielobarwnej kompozycji. Intrygujące, wytworne, a czasami ekstrawaganckie wzory tapet Giardini cieszą się coraz większą popularnością w segmencie ekskluzywnych produktów wykończenia wnętrz. W projektach sygnowanych włoską marką widać inspiracje światem mody, która za sprawą tapet tkaninowych wkracza na ściany eleganckich rezydencji i apartamentów. W swojej najnowszej kolekcji manufaktura kolejny raz pokazuje, że przy pomocy swoich tapet potrafi opowiadać barwne historie. Najnowsze linie: Lino Sublime, Surfaces i Urban Jungle traktują o pocztówkach z egzotycznych podróży, ręcznie tkanych koronkach i krokodylu w wielkomiejskim zgiełku. Funkcjonalną zaletą tapet Giardini jest ponadstandardowa szerokość brytu. Wynosi ona, w zależności od kolekcji, pomiędzy 120 a 140 cm. Dzięki temu ograniczona do minimum została liczba łączeń tapety na ścianie, co pozytywnie wpływa na estetykę wykończenia.


JAKOŚĆ I FANTAZJA

Młodszą, bo założoną w 1976 roku, ale równie znaną firmą jest Omexco. Belgijska marka zasłynęła za sprawą niezwykłych projektów artystycznych i poszukiwania oryginalnych inspiracji dla swoich tapet. Wielokrotnie zaskakiwała swoich miłośników nieszablonowymi pomysłami, których efektem były oryginalne wzorniczo i zjawiskowe estetycznie kolekcje tapet. Tak rodziły się wzory we współpracy z paryskim domem mody Maison Margiela czy włoskim architektem i designerem Simone Micheli. Nie mniej interesująca jest najnowsza kolekcja Omexco zatytułowana „Nomad”. To swoisty dziennik z podróży liczący kilkadziesiąt wzorów tapet, z których każdy ma swoją historię i geograficzne korzenie. Linia „Nomad” to nie tylko gra kolorów, to również ciekawe faktury i materiały. Flizelinowe tapety przypominają chwilami strukturę przesuszonej ziemi. Inne wzory są miksem idealnie gładkich powierzchni i fantazyjnie różnorodnych, mieniących się w świetle efektów metalicznych. Na uwagę zasługują też wzory, które odwzorowują plecionkę traw, kory i bambusów. Wyróżniają się one skomplikowaną strukturą i bardzo realistycznym przedstawieniem flory różnych zakątków świata.

 

Czas generowania strony: -1680298776,94s