Styl rustykalny na wakacje | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-18

Styl rustykalny na wakacje

Lato to idealny czas, żeby wreszcie zwolnić tempo, zatrzymać się i choć na moment uwolnić od codziennych obowiązków i trosk. Okres wakacji, relaksu i rodzinnych zjazdów. W słoneczny czas szukamy miejsc z dala od tłumów, uciekamy na łono natury, „gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała, Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała […]”. A gdyby tak na stałe zaprosić do swojego wnętrza wiejską sielankę? Jest na to sposób: ponadczasowy styl rustykalny.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


1 styl rustykalny

Typowe wnętrze w nowoczesnym stylu rustykalnym. Fot. Thespruce

 

Wiejskie trendy to przede wszystkim jasne, czyste, bezpretensjonalne  i proste w formie wnętrza, w których każdy przedmiot winien pełnić funkcje użytkowe. Królują w nich natura i rękodzieło. Znaki rozpoznawalne to drewno (naturalne jak i pokryte białą farbą), cegła, wełna, len i przedmioty vintage.

 

2 stolik kawowy pieniek styl rustykalny

Drewniany stolik kawowy, podłoga w naturalnym drewnie, jasny dywan, białe ściany – elementy, który tworzą klimat rustykalny. Fot. HGTV

 

3 kuchnia farmhouse

Kuchnia farmhouse style. Fot. HGTV

 

Klasyczne aranżacje rustykalne powinny wywoływać efekt przytulności, dający poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Podstawowa paleta kolorów oscyluje między bielą, szarościami i beżami. Ulubione dodatki, poza wspomnianym już drewnem, to kamień, wiklina, rattan czy sizal.

 

4 farmhouse styl

Paleta kolorów idealnie wpisująca się w farmhouse style – farby Para (dostępne w salonach Dekorian). Fot. Para Paints

 

5 podloga arkit

Surowa, skandynawska wersja trendu rustykalnego: białe ściany, drewniana komoda z efektem postarzenia i jasna, elegancka podłoga francuskiej marki Arkit z kolekcji Optique (dostępna w sieci salonów Dekorian). Fot. Arkit – floors

 

Często centralnym punktem salonu jest kominek, wokół którego toczy się życie domowników.

 

6 kominek styl rustykalny thespruce

Kwintesencja sielskości. Fot. Thespruce

 

Architekci wnętrz sięgają również po grafiki ścienne (czarno-białe lub w kolorach sepii), które zestawione z jasnymi ścianami, dają elegancki i intrygujący efekt. Warto pochylić się nad ofertą Mind The Gap – firmy z Transylwanii, która proponuje piękne obrazy na papierze wytłaczanym lub litografie (dostępne w sieci salonów Dekorian).

 

7 mind the gap obraz

Grafika Serenity od Mind The Gap Fot. Mindtheg

 

8 obraz mind the gap

Obraz Maori Chiefs od Mind The Gap - styl rustykalny z etniczną nutą. Fot. Mindtheg

 

Wyznacznikiem wiejskiego stylu jest rezygnacja z produktów dostępnych masowo. Liczą się przedmioty, które mają swoją historię, są unikatowe i ręcznie robione, najlepiej w małych, rodzinnych firmach. Przykładem mogą być lustra w drewnianej ramie z florenckiej manufaktury BMB Italy. Wykonywane zgodnie z prawidłami XII-wiecznego weneckiego rzemiosła są zwierciadlanymi dziełami sztuki.

 

9 bmb italy lustro

Lustro w drewnianej ramie malowanej na błyszczący biały kolor – BMB Italy (dostępne w salonach Dekorian). Fot. BMB Iitaly

 

10 lazienka styl rustykalny thespruce

Rustykalna łazienka z lustrem w drewnianej ramie. Fot. Thespruce

 

Największą zaleta farmhouse style jest jego ponadczasowość. Wiejskie inspiracje, w przeciwieństwie do wielu ultranowoczesnych trendów, wraz z upływem czasu zyskują na estetycznej szlachetności i wyjątkowości.

 

Czas generowania strony: -1679409665,31s