Okruchy raju | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-18

Okruchy raju

Tropikalny las deszczowy, dorzecza Amazonki, zbocza Himalajów, obszary pustynne Meksyku czy bieszczadzkie połoniny – wszystkie je łączy nieskazitelne piękno.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

W tych najróżniejszych krajobrazach ziemi odnajdujemy delikatność i subtelność; czystość i prostotę natury. A w niej wyróżniają się kwiaty. Najpiękniejsze z nich – róże, orchidee, tulipany, lotosy – „quod homines, tot sententiae”, czyli ile ludzi, tyle zdań. Tą namiastką nieskazitelnej przyrody chcemy się otaczać – stąd ogrody, tarasy, ogrody wertykalne – oprócz tradycyjnych paproci, bluszczy, fikusów sięgamy po egzotyczne rośliny z całego świata – kuszą nie tylko feerią barw, ale i nieziemskim zapachem. 

 

Tulipomania story

Mogłoby się wydawać, że moda na kwiaty to niedawny trend. Nic bardziej mylnego, czego doskonałym przykładem jest historia tulipanów. Do Europy przywędrowały z „niebiańskich gór” Tienszan położonych w Kirgistanie. Do Danii trafiły w XVI wieku, a popularność zyskały dzięki dwóm botanikom: Dodeneusowi i Kluzjuszowi – ten ostatni jako dyrektor Ogrodu Botanicznego w Leiden szczególnie dbał o tulipany. Ich kwiaty: białe, powichrowane, w kolorze marmuru lub przypominające płomienie ognia wzbudzały zachwyt i stały się obiektem tak wielkiego pożądania, że jedna cebulka średnio osiągała astronomiczną kwotę 1 tys. guldenów, a rekordową sumę zapłacono za cebulkę Semper Augustus – 6 tys. guldenów. Wkrótce bańka spekulacyjna pękła, ale popularność kwiatów wciąż rosła. Wykorzystał to Aleksander Dumas, który w 1850 roku opublikował książkę „Czarny tulipan” – do dzisiaj próbuje się uzyskać czarny kwiat tulipana. Ich pięknem można się zachwycać w ogrodach tulipanowych, np. Keukenhof w Lisse, w Holandii. Na obszarze 32 ha, 7 milionów tulipanów można podziwiać przez osiem tygodni w roku. Od sześćdziesięciu czterech lat po alejkach ogrodu tulipanowego spacerowało 50 milionów turystów.

 

1 ogrod tulipanowy

Ogród tulipanowy Keukenhof, Lisse, Holandia. Źródło: www.keukenhof.nl

 

Kwiaty Buddy

W rankingach najpiękniejszych kwiatów świata zawsze pojawia się lotos. Święte kwiaty buddyzmu i hinduizmu oprócz tego, że są zjawiskowo piękne, to od starożytności uchodzą za symbol czystości ciała i umysłu. To w kielichach lotosu wygodnie siedzi i medytuje Budda. Chociaż wyrastają na terenach bagnistych, są nieskazitelnie czyste – ich liście są odporne na zabrudzenia. Na długich łodygach wyrastają kwiaty o niebiańskiej urodzie. Boski urok lotosu wynika także z jego właściwości leczniczych – zawiera witaminy i minerały. Spokój aż po euforię zagwarantuje nam lotos w kolorze nieba – jego płatki zawierają bowiem halucynogenną mirystycynę. 

 

3 kwiat lotosu rozowy.jpg

Kwiat lotosu. Źródło: Pixabay

 

4 bialy lotos

Kwiaty białego lotosu. Źródło: Pixabay

 

Osobliwości z Avatara

Egzotyczne kwiaty mają zadziwiać wyglądem, być łatwe w uprawie i wydawać cudowną woń. Takie właściwości mają orchidee – w tym najrzadszy storczyk na świecie  tzw. Damska Orchidea – woreczki kwiatów przypominają kobiecy  pantofelek. Wszystkie gatunki storczyków, a jest ich 30 tys., mogą wzbudzać zachwyt. Nieco mniej popularne w naszych wnętrzach są kwiaty tacca chantrieri zwane diabelskimi, kocimi lub też czarnymi nietoperzami. Ich kwiatostany mogą osiągać do pół metra średnicy, a podkwiatki przypominają skrzydła nietoperza. Dla tych, którzy mają czas i chcą go poświęcić pielęgnacji roślin, są bardziej wymagające gatunki, jak: awokado, datura, bromelia, medinilla wspaniała.

 

5 kwiat nietoperza.jpg

Kwiat nietoperza. Źródło: Pixabay

 

6 orchidea w kolorze wina

Orchidea w kolorze czerwonego wina. Źródło: Pixabay

 

Podszepty natury

Wszystkim, którzy kochają egzotyczne kwiaty, ale nie znajdują wspólnego języka z roślinami, z pomocą przyszli artyści, projektanci i designerzy. To oni – inspirując się geniuszem świata przyrody –  wprowadzają jego piękno do wnętrz. I tak można  obudzić się w  lesie tropikalnym lub wśród błękitnych lotosów,  zamykających się o zachodzie słońca. Osobom lubiącym żywe barwy spodobają się z kolei jaskrawo ubarwione tulipany czy maki. Tapety z motywem kwiatowym Elitis lub Glamory będą doskonałym rozwiązaniem. I co najważniejsze, zostaną z nami na dłużej, nie jak legendarny kwiat paproci, o którym śpiewały Alibabki:

„Zapala się tylko na parę chwil

gdy cały świat wokół śpi, ach

a pachnie tak jak piołun i wanilia

kwiat, biały kwiat”

Najpiękniejsze kwiaty świata to nie tylko unikalny dodatek do wnętrz. Łąka w mieszkaniu to chwila zapomnienia od zgiełku miasta. Najlepiej odpoczywa się przecież na łonie natury…

 

7 tapeta pastelowa glamora.jpg

Tapeta pastelowa, Kwiat lotosu, Glamora. 

 

8 tapeta florida glamora.jpg

Tapeta Florida, Glamora. 

 

9 tapeta talamone elitis

Tapeta Talamone, Elitis. 

 

10 tapeta perles elites

Tapeta Perles, Elitis. 

 

11 tapeta glamour glamora.jpg

Tapeta Glamour, Glamora. 

Czas generowania strony: -1713634067,14s