Na tapecie | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Na tapecie

W kwiaty, pasy, a może scenki rodzajowe? Papierowe czy winylowe? Podpowiadamy co jest ważne przy wyborze tapety.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

TROCHĘ HISTORII

Tapety znano w Europie już w XVI wieku. Ich rozpowszechnienie na starym kontynencie, związane ze sprowadzaniem tapet z Chin, przypada na XVIII wieku. Początkowo malowano je ręcznie, a od około połowy XVIII wieku wzory odbijano z klocków drzeworytniczych. Następnie pok koniec XVIII wieku stosowano już druk maszynowy. Główne ośrodki produkcji były we Francji i Anglii oraz Holandii i Niemczech. Wiodącą manufakturą francuską była wytwórnia Réveillon w Paryżu, będąca od 1786 manufakturą królewską. Już od XVIII wieku projektowaniem tapet zajmowali się uznani artyści, tacy jak François Boucher, a potem np. William Morris.


RODZAJE TAPET

Tapeta tapecie nie równa. Dlatego przed jej zakupem warto poznać ją nieco bliżej. Najmniej wytrzymałym, ale i najtańszym rodzajem tapet są papierowe. Możemy je stosować w salonie czy sypialni, natomiast unikajmy wykładania nimi holi, łazienek czy kuchni. Do tych pomieszczeń lepiej wybrać tapety akrylowe. Są one co prawda też wykonane z papieru, ale jest on wzmocniony warstwą akrylu. Jeśli szukamy tapet praktycznych, które można zmywać, to wybierzmy winylowe. Jeszcze bardziej trwałe są tapety na flizelinie, mają zazwyczaj powierzchnię winylową (odporna na zmywanie) lub laserową (odporna na szorowanie). Co ważne są one szczególnie łatwe w nakładaniu. Oddzielną kategorią są tapety tekstylne. Ich Wierzchnia warstwa pokryta jest bawełną, lnem, jedwabiem lub wełną. Idealnie pasują do stylowych sypialni i salonów. Jednak za ten luksus będziemy musieli słono zapłacić.


KLASYCZNA CZERŃ I BIEL

Jeśli cenimy ponadczasowe wnętrza wybierzmy tapetę w odcieniach czerni i bieli. W zależności od naszych upodobań mogą to być delikatne paski, ażurowy zwór lub też mocne graficzne formy, czy też barokowe motywy. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej skali. Duże wzory sprawdzą się w większych wnętrzach, natomiast w przypadku małego pomieszczenie warto wybrać mniejszy i nieco jaśniejszy wzór.

 

KRATKI, PASKI, ŁĄCZKI

Co zrobić jeśli lubimy kwiaty, paski i kratki? Myślicie, że połączenie tych wzorów w jednym pomieszczeniu jest niemożliwe? Nic bardziej błędnego. Wystarczy zastosować jednolity schemat kolorystyczny (np. róż i zieleń, czy błękit i żółć). Wielu producentów tapet wypuszcza pasujące do siebie serie, którym towarzyszą także tkaniny, a czasem i farby. 

 

RAJSKI PTAK

Coraz częściej widzimy tapety kolorowe, odważne, krzykliwe. Nic dziwnego, bo za projektami wielu z nich stoją znani artyści, czy też projektanci mody. Takie tapety najlepiej sprawdzą się na jednej lub dwóch ścianach. Stanowią wówczas dekoracyjny akcent, który przyciąga uwagę. 

Czas generowania strony: -1695656489,36s