Letnie salony pod chmurką | Dekorian Home
TRENDY | 2018-04-27

Letnie salony pod chmurką

Czasy kiedy na tarasie lub w ogrodzie dumnie prezentował się sam leżak już dawno minęły. Dziś taras urządza się z taką samą starannością jak salon. Żeby stworzyć luksusową przestrzeń pod gołym niebem niezbędne są efektowne i wygodne meble. Na powitanie sezonu przedstawiamy te, które są teraz modne i naprawdę piękne.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


Okiem architekta
Zofia Ferlak-Hadasik
Mocca Studio


Ostatnie edycje targów w Mediolanie pokazują wyraźnie, że meble tarasowe i ogrodowe swoją formą doganiają te używane w domu. Są świetnie zaprojektowane, zrobione ze znakomitych, wysokiej jakości materiałów. Do praktycznych tworzyw sztucznych i ponadczasowego drewna coraz częściej dołączają miękkie tapicerowane fotele i kanapy, które zapewniają naprawdę luksusowy wypoczynek w otoczeniu natury. W dużym ogrodzie lub na sporym tarasie świetnie sprawdzą się meble modułowe. Z wieloosobowych kanap, wygodnych foteli i  funkcjonalnych stolików zaaranżujemy wymarzoną przestrzeń do relaksu. Bardzo modne są teraz meble wiszące, tzw. kokony. Możemy je powiesić w ogrodzie pod ulubionym drzewem dającym przyjemny chłód lub nawet na niewielkim balkonie. Uczucie beztroskiego bujania w obłokach fantastycznie odpręża po całym dniu pracy. Wybór mebli ogrodowych jest ogromny. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy postawić je na tarasie. Żeby cieszyć się nimi długie lata musimy o nie odpowiednio zadbać. Z racji swojego przeznaczenia zrobione są z tworzyw odpornych na warunki pogodowe. Mimo to warto je chronić przed ekstremalnymi zmianami atmosferycznymi. Najgorzej reaguje na nie drewno, które stale „pracuje”. Żeby zapobiec powstawaniu skrzywień i pęknięć warto co jakiś czas sprawdzić dokręcenie śrub, a przed zimą dokładnie oczyścić je i pokryć bezbarwnym olejem do drewna. W przypadku mebli tapicerowanych zadbajmy o materiał pokryciowy. Zazwyczaj można go łatwo zdjąć i wyczyścić. Meble z tworzyw sztucznych są mnie wymagające. Mogą przetrwać w nienaruszonym stanie nawet całą zimę. Jednak tapicerowane i drewniane zdecydowanie lepiej schować. Idealnym miejscem jest garaż lub zadaszenie zapewniające  ochronę przed deszczem i śniegiem, ale jednocześnie z dopływem powietrza. W suchym i ciepłym miejscu meble mogą za bardzo przeschnąć. Przykryte folią narażone są z kolei na rozwój pleśni i grzybów. Poświęćmy im trochę czasu, a będziemy mogli dłużej cieszyć się nimi w nienaruszonym stanie. moccastudio.pl


Relaks na świeżym powietrzu jest tak samo ważny jak odpoczynek w domu. A może nawet ważniejszy! Bo kiedy po szarej deszczowej jesieni, a potem długiej zimie zza chmur wyglądają pierwsze promienie upragnionego słońca, marzymy o tym, żeby rozłożyć się wygodnie na łonie natury, sycąc oczy wyczekiwaną zielenią. Nie ma nic przyjemniejszego wiosną niż urządzanie tarasu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, może zainspirują was nasze propozycje. Wybraliśmy dla was najpiękniejsze aranżacje. 


Od kilku sezonów panuje tendencja, żeby taras urządzać podobnie jak salon. Nic dziwnego, w końcu zazwyczaj jest on przedłużeniem salonu. Dlatego warto pomysleć o tym, żeby jego wystrój był zaaranżowany w podobnym stylu. Jeśli salon urządzony jest w stylu etno, dobrze byłoby, żeby na tarasie znalazły się elementy nawiązujące do tej stylistyki. Wyposażenie tarasu ma jednak przede wszystkim służyć wypoczynkowi. Ważne jest, żeby znalazły się na nim wygodne fotele, w których możemy się zapaść, albo duży hamak na poobiednią drzemkę. Solidny stół i krzesła to podstawa i wymarzone miejsce na biesiadowanie z przyjaciółmi czy rodzinny obiad na świeżym powietrzu.

Popołudniową herbatę warto wypić siedząc na wygodnej kanapie, koniecznie z dużą ilością miękkich poduch. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, z powodzeniem zastąpi ją ława z drewna lub rattanu. Do niej koniecznie musi dołączyć stolik, a według ostatnich trendów nawet dywan i odpowiednie oświetlenie, które stworzy nastrój. 


Na dużym tarasie możemy naprawdę zaszaleć. Modne są teraz rozbudowane systemy mebli, z nowoczesnych modułów o geometrycznych kształtach, które można ze sobą dowolnie zestawiać jak klocki w układance. Pozwalają komponować przestrzeń w zależności od potrzeb. Duży metraż pozwala rozmieszczać meble na całej powierzchni tarasu, nie tylko przy ścianach. Ważne, żeby prezentowały się one efektownie z każdej strony.

 

Niewielki  taras, a nawet całkiem mały balkon miejski również można urządzić tak, żeby stworzyć na nim namiastkę prawdziwego ogrodu. Na ograniczonej przestrzeni najlepiej sprawdzą się składane krzesła i stoliki oraz meble typu in/out, które po zakończeniu sezonu możemy wstawić do salonu.


Jakie materiały są teraz modne? Dominują naturalne. Prawdziwy strzał w dziesiątkę to meble z rattanu, bambusa, trawy morskiej i nowoczesne formy z wikliny. Są lekkie i ładnie komponują się z innymi meblami, ale pod wpływem deszczu i długiego nasłonecznienia mogą zblaknąć i zmienić kolor, warto więc pomysleć jak zabezpieczyć je przed zimą. Drewno nie podlega dyskusjom, jest ponadczasowem nigdy nie wyjdzie z mody. Podobnie jak we wnętrzach dominują jego rodzime odmiany, z widocznymi sękami, z efektem postarzenia, jak najbardziej naturalne.


Czas generowania strony: -1679411980,12s