Grafiki wielkoformatowe | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Grafiki wielkoformatowe

Architekci wnętrz mają już po dziurki w nosie ścian upstrzonych małymi wzorkami. Jeśli desenie są jeszcze do tego dyskretne — to już prawdziwy koniec świata! W modnych wnętrzach ściana ma znaczyć o wiele więcej niż jedynie dzielić przestrzeń i być oparciem dla mebli. Ściana ma być ozdobą! Nadawać charakter wnętrzu. Definiować jego styl.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


OKIEM ARCHITEKTA

Agnieszka Oleszowska - Bernacka / www.arbdesign.pl

Nowoczesne rozwiązania aranżacji wnętrz dostępne na rynku zachęcają do większej fantazji i odwagi w wykończeniu ścian. Ściany nie muszą być monotonne i nudne. To doskonała przestrzeń dla oryginalnych dekoracji, które odmienią nasze wnętrza. Wystarczy jedną ze ścian wykończyć w nietuzinkowy sposób i już możemy być świadkiem totalnej metamorfozy wnętrza. Jednym z przykładów są tapety wielkoformatowe. Nieograniczona ilość wzorów tapet sprawia, że można wybrać tapetę perfekcyjnie dopasowaną do stylu naszego wnętrza. Kolekcje tapet oszałamiają nieograniczoną ilością wzorów – klasycznych, minimalistycznych, geometrycznych i futurystycznych. Imitują obrazy malarskie, fakturę kamienia, drewna, skór czy betonu. Są wykonane z najwyższej jakości materiałów – szlachetnego weluru, jedwabiu. Wysokie walory estetyczne sprawiają, że są luksusowym elementem dekorowania wnętrz, który pozwala uzyskać wspaniałe efekty. Trendem ponadczasowym w urządzaniu wnętrz są rośliny i motywy roślinne. Obecnie królują wielkoformatowe nadruki ze wzorami tropikalnych liści o intensywnym zielonym kolorze oraz pięknych kwiatów, jak orchidee czy lilie. Namalowane na jedwabnej lub welurowej tapecie są wyrafinowaną ozdobą zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznie urządzonym salonie, sypialni czy łazience

Już od kilku lat obserwujemy szaloną modę na tapety wielkoformatowe. Najpierw pojawiły się w restauracjach, hotelach, showroomach. Z czasem i klienci indywidualni nabrali odwagi, by zafundować sobie takie ekstrawaganckie rozwiązanie w domu.

Tapety te nie są sprzedawane w zwykłych rolkach z powtarzającym się bez końca motywem. To tapety — freski, obrazy, grafiki sprzedawane na metry. Czasem prawie czarodziejsko potrafią stworzyć iluzję antycznego gzymsu lub betonowych szalunków. Ich estetyka daleka jest jednak od estetyki fototapety prosto z salonu kosmetycznego. Projektują je artyści — graficy i designerzy, na tapetach tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Niektóre z nich stylizowane są na wiekowe freski namalowane na popękanych, wypalonych słońcem tynkach Sieny lub Padwy. Część z nich udaje drapieżne graffiti prosto z Bronksu, onyks, marmur lub tkaninę o wyraźnym splocie. Liczba wariantów i odmian jest wprost oszałamiająca!OKIEM EKSPERTA


Grafiki ścienne kojarzą się Polakom z czasami PRL-u. Fototapety były wówczas jednymi z niewielu dostępnych sposobów dekorowania ścian. Poza skalą nie mają one jednak nic wspólnego ze współczesnymi rozwiązaniami. Te wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Wyglądem przypominają szlachetne tkaniny i mają wiele zalet: są zmywalne, dźwiękochłonne, można je z powodzeniem zastosować w pomieszczeniach wilgotnych: kuchni lub łazience. Przede wszystkim jednak są niezwykle wyrafinowane estetycznie. Marka Glamora proponuje wzornictwo kreowane przez światowej sławy designerów. Współpracuje z takimi nazwiskami jak Karim Rashid, Doriana Fuksas czy Nigel Coates. W najnowszych kolekcjach odnajdziemy wzory, które odzwierciedlają aktualne trendy. Szlachetne, minimalistyczne marmury, soczyste zielone monstery, etniczne i geometryczne powierzchnie. Dziś wielkoformatowe pokrycia zdobywają serca projektantów, ponieważ pozwalają na pracę z proporcjami przestrzeni i tworzenie intrygującego, oryginalnego wnętrza. Warto więc odrzucić mylne skojarzenia i zobaczyć, ile możliwości dają te produkty.

Magdalena Dąbrowska: Product Manager / Dekorian


W czasach, gdy motywy tropikalnej roślinności są szczytem wnętrzarskiego snobizmu, wiele firm produkujących tego rodzaju tapety proponuje  wzory liści i egzotycznych kwiatów. To świetna alternatywa dla opatrzonych już nieco grafik od Christiana Lacroix czy Dona Lopera.


Wielkoformatowe tapety pasują praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Jest jednak jeden, dość błahy warunek. By mieć taką tapetę w domu, powinniśmy dysponować dość dużą ścianą z odpowiednim (jak w galerii) odejściem. Tapety wielkoformatowe występują również w wersji wodoodpornej. Znakomicie zastępują glazurę nad blatem kuchennym i płytki w łazience. Dwa lata temu na rynku pojawiły się także super odporne tapety elewacyjne!


W polskich domach najpopularniejszym miejscem, gdzie spotykamy takie wykończenie wnętrza, jest wciąż rzadko oglądana przez gości ściana u wezgłowia łóżka. A szkoda, bo efekt zastosowania takiej tapety zawsze jest spektakularny. Odwagi więc, czas zaprosić wielkoformatowe tapety na salony!

Czas generowania strony: -1680300536,59s