Dom gotowy na Święta | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Dom gotowy na Święta

Chociaż w sklepach „okres przedświąteczny" zaczyna się po Zaduszkach, to dekorowanie domu na święta jeszcze w listopadzie wydaje się lekką przesadą. Poczekaliśmy więc do grudnia i w dzień św. Mikołaja podpowiadamy Wam, co w tym roku będzie modne w czasie Bożego Narodzenia.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


PÓŁNOCNE WIATRY

 

Nie jest chyba dla nikogo ogromnym zaskoczeniem, że najmodniejszy tegoroczny trend w dekoracjach świątecznych, to ten pochodzący z krajów skandynawskich. Dekorujemy dom w duchu duńskiego hygge, tak, by wnętrze było ciepłe, przytulne, by wprost zapraszało do spędzania czasu razem z rodziną i przyjaciółmi.


SKROMNIE, POWŚCIĄGLIWIE, Z UROKIEM

 

Skandynawskie dekoracje słynne są z tego, że są subtelne, delikatne, naturalne. Dlatego w tym sezonie wszelkie bajecznie kolorowe ozdoby choinkowe zostawmy na dnie szafy. Wybieramy tylko te, które wykonane są z naturalnych materiałów – papieru, szkła, słomy, drewna i piernika. Mile widziane są także wszelkie nawiązania do stylu ludowego, czy to rodem z Tatr, Kujaw czy też prosto z Laponii. Dlatego modne są futra, w domu pojawiające się pod postacią poduszek i dywanów. Skandynawowie przywiązują ogromną wagę do odpowiedniego oświetlenia. W oknach wieszają świecące papierowe, adwentowe gwiazdy, a na stołach i stolikach ustawiają świece.

 


OKIEM EKSPERTA

Joanna Pyzara-Szulecka

 

Święta Bożego Narodzenia jak żadne inne kojarzą się z ciepłem domowego ogniska, zacisznym sosnowym lasem, zapachem pomarańczy, goździków i cynamonu. Za pomocą kilku dodatków można stworzyć taką atmosferę w swoim domu lub mieszkaniu. Choć minął już czas dominacji czerwieni, złota to zieleń choinki nadal jest symbolem tych świąt. Warto jednak postawić na
naturalność i samodzielnie stworzone dodatki i stroiki.
Girlandy bożonarodzeniowe można z łatwością wykorzystać również do dekoracji naszych wnętrz, możemy własnoręcznie stworzyć nastrojowe aranżacje poprzez dodanie suszonych plastrów pomarańczy, małych jabłuszek, lasek cynamonu czy szyszek.
Dobrym miejscem usytuowania takiej dekoracji jest np. parapet okienny. Możemy ułożyć również naturalnie świecące lampki które będą pięknie połyskiwać w oszronionych szybach.

 CHOINKA I INNE „ZIMĄ ZIELONE"

 

Choinka jest niezbędna! Czy to w klasycznym, tradycyjnym wydaniu, czy też w postaci rachitycznego badylka w szklanym gąsiorze. Jeśli jednak stwierdzimy, że gałązka to zbyt mało, by cieszyć się świąteczną atmosferą, drzewko umieszczamy w wiklinowym koszu, zapominając o raczej wątpliwej urody stojakach. Mile widziane są w czasie tegorocznych świąt wieńce i stroiki, ale niezbyt zdobione, plecione swobodnie, związane zwykłą wstążką lub sznureczkiem.OKIEM ARCHITEKTA

Katarzyna Kupczak-Owczarek / KR STUDIO Pracownia Architektoniczna www.kr-studio.com.pl

 

Boże Narodzenie niezmiennie kojarzy nam się z tradycyjną kolorystyką, a więc odcieniami czerwieni i zieleni, a także srebra i złota, pojawiającymi się w różnych zestawieniach. W tym roku modne będą świąteczne wnętrza w naturalnych barwach zimy, nawiązujących do stylu skandynawskiego. Możemy wykorzystywać do dekoracji wszelkie naturalne elementy typu: wiklina, suszone owoce, drewno, szyszki a nawet futro.

Oczywiście główną dekoracją jest żywa choinka choć coraz popularniejszym zwyczajem jest kupowanie choinek w doniczkach, które możemy posadzić w przydomowym ogródku. Sztuczna choinka nie ma w sobie tyle uroku, ale ciekawym rozwiązaniem jest taka osadzona na wysokim pniu, w doniczce lub wiklinowym koszu. Oprócz tradycyjnych bombek pojawiły się na choinkach nowe ozdoby: błyszczące motyle, kwiaty, ażurowe ozdoby, ptaki czy pawie pióra. Osoby, które nie chciałyby zrezygnować z tradycyjnej choinki, a jednak pragną nieco unowocześnić wnętrze, mogą tylko uzupełnić świąteczną dekorację o nowe, modne akcenty.

Do popularnych ozdób wnętrz należą również wszelkiego rodzaju stroiki i wianuszki. Można je wykorzystywać nie tylko na stołach, ale również jako ozdoby kominków, drzwi wejściowych, a nawet żyrandoli. W oknach ciekawym elementem zdobniczym są świeczniki oraz sznury lampek; innym - tworzącym nastrój we wnętrzu - są wszelkiego rodzaju latarenki i lampiony: nie tylko metalowe, ale też drewniane czy ceramiczne. W mieszkaniu, w którym chcemy stworzyć wyjątkowy klimat, nie może zabraknąć świec, którymi udekorujemy stoły, komody i konsole.

Dekoracje świąteczne możemy umieścić nie tylko wewnątrz naszych domów, lecz również na zewnętrznych schodach, drzwiach, balkonach, w ogrodach. Oprócz światełek na zewnątrz domu możemy udekorować ogrodowe choinki, umieścić światełka na konarach drzew i niskich krzewach. Na schodach można ustawić latarenki, a przy wejściu – oświetlone drzewka w koszykach lub donicach. Na drzwiach wejściowych warto powiesić dekoracyjne wianuszki, inspirowane zwyczajami skandynawskimi, wykonane z naturalnych elementów. Jest mnóstwo pomysłów na stworzenie świątecznej atmosfery wokół domu. Jego wygląd zależy od inwencji właściciela i to tworzy indywidualny charakter, który jest ponad panującymi trendami.


 

POD SUFITEM I NA SCHODACH

 

Bardzo modnym, lansowanym przez stylistów zabiegiem jest także podwieszenie gałęzi iglaka nad stołem lub na przykład nad kominkiem. Gałązkę możemy udekorować dowolnie, także sznurem lampek. Schody także zdobimy obowiązkowo, przeplatając gałązki pomiędzy tralkami balustrady.


Posiadaczom domów przypominamy: z dekoracjami wychodzimy na ganek i do ogrodu. Na schodach ustawiamy lampiony i świece, a na drzwiach wejściowych wieszamy wieńce. 


Czas generowania strony: -1679410660,11s