Krakowski pejzaż | Dekorian Home
TOP WNĘTRZA | 2018-06-23

Krakowski pejzaż

Taka widocznie kolej rzeczy, że starą przedwojenną architekturę zastępuje nowoczesna zabudowa. W centrum starego Krakowa, tuż przy zielonych Plantach powstał nowy siedmiokondygnacyjny budynek, z apartamentami w udany sposób nawiązującymi do klimatu dawnych krakowskich wnętrz. Za projekt odpowiada pracownia Grid Studio Projektowe.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Kiedyś mieścił się tutaj słynny bar „Barcelona”, tłumnie odwiedzany przez studencką brać pobliskiego uniwersytetu. Dziś w miejscu niskiej przedwojennej zabudowy stanął nowoczesny apartamentowiec wciśnięty w tkankę starych krakowskich kamienic. Nobliwa lokalizacja, tuż przy krakowskich Plantach, w sąsiedztwie Uniwersytetu Jagiellońskiego, słynnej kamienicy Pod Orłem, vis a vis szkoły teatralnej. Usytuowanie wymarzone, żeby zatrzymać się tutaj choćby na krótki pobyt w królewskim mieście. Pięć minut piechotą do Rynku Głównego, w zasięgu ręki Wawel i wiele innych wspaniałych atrakcji. Prezentowane wnętrze to jeden z pięciu apartamentów wybudowanych na dwóch najwyższych kondygnacjach budynku, z malowniczym widokiem na panoramę Starego Miasta.


Nikt nie zrozumiałby lepiej klimatu dawnych krakowskich wnętrz niż architekci pochodzący stąd, dlatego projekt oraz wystrój apartamentów inwestor powierzył profesjonalistom z pracowni Grid Studio Projektowe. Poszczególne apartamenty zostały wykończone indywidualnie jednak łączy je wspólny styl aranżacji nawiązujący do krakowskich wnętrz z lat 30-tych XX wieku. A więc nie mogło zabraknąć klasycznego dębowego parkietu ułożonego we francuską jodełkę, oraz sztukaterii na jednej ze ścian. Te znaczące detale podkreślają mieszczański klimat wnętrza, ale we współczesnym, komfortowym wydaniu. Oprócz kuchennej zabudowy utrzymanej w bieli i ciepłym drewnie, z gustownymi złotymi detalami, w salonie nie ma dużo sprzętów, tylko te najważniejsze. Owalny stół na kilka osób, krzesła nawiązujące do tradycyjnych dobrze znanych modeli z oparciem z drewnianych szczebelków. Na tle ściany pomalowanej na modny odcień nieco przybrudzonej zieleni stanęła wygodna sofa w klasyczną pepitkę. Oświetlenie inspirowane wzornictwem z okresu  Art Deco oraz dodatki w złotym wykończeniu tworzą piękną wyważoną stylizację. Stonowana kolorystyka w odcieniach przełamanej bieli została wybrana z bogatej palety farb Para. W przylegającej do salonu sypialni na jednej ze ścian położono na ścianach wzorzystą tapetę również nawiązującą deseniem do art decowskiej stylizacji. Ściany wykończono przy podłodze prostymi listwami zakupionymi w salonie z wyposażeniem wnętrz Dekorian. Zarówno z salonu jak i sypiani można wyjść na duży taras, z którego rozciągają się przepiękne widoki na stary Kraków. Dzięki zastosowaniu różnorodnych materiałów i wykończeń przestrzenie sprawiają wrażenie przestronnych i nowoczesnych jednocześnie zachowując przytulny, domowy charakter.


www.grid.com.pl


Fot. Paweł Ulatowski


Czas generowania strony: -1675469482,93s