„Afryka udomowiona” Apartament w Warszawie | Dekorian Home
TOP WNĘTRZA | 2021-11-10

„Afryka udomowiona” Apartament w Warszawie

Proste kształty, drewno w naturalnej formie i wybarwieniu oraz przedmioty wyrażające zamiłowanie do świata natury i podróżowania tworzą niezwykłą aurę nowoczesnego apartamentu w Warszawie. Pracownia TILLA Architects stworzyła przestrzeń, w której spotykają się pasja do odkrywania tego, co nowe, oraz fascynacja światem przyrody.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Niepowtarzalność

Apartament w inwestycji Quarta w Warszawie zajmuje powierzchnię 90 m², na którą składają się salon z kuchnią, hol, dwie łazienki, sypialnia, garderoba i pokój gościnny. Dodatkowo jest także 40-metrowy taras. Architektka Katarzyna Sławińska z pracowni TILLA Architects prezentuje  oszczędne wzornictwo i naturalne materiały w zupełnie nowej odsłonie. Właścicielka mieszkania - pasjonatka Afryki, miłośniczka podróżowania - postawiła przed projektantką zadanie stworzenia takiej przestrzeni, by nawiązywała do Czarnego Lądu, ale była jednocześnie nowoczesna, funkcjonalna i niebanalna. Oprócz tego wnętrze miało być „blisko natury”, w końcu wojaże to także wspomnienia kluczy żurawi na roziskrzonym afrykańskim niebie, złote piaski Kalahari czy spracowane ręce miejscowych garncarzy. Całość, chociaż utrzymana w ciemnej kolorystyce, ujmuje lekkością i subtelnym charakterem.

Piękno

Do wnętrza prowadzi elegancki hol, który jest zapowiedzią niezwykłej całości apartamentu. Dwie antracytowe ściany stanowią idealne tło dla wyrazistej tapety z motywem roślinnym. Z szarości gdzieniegdzie wyłaniają się kwiaty w kolorze czarnym. To one perfekcyjnie harmonizują z kolorem ścian i elegancką, oszczędna konsolą. Korytarz uzupełniają szafa wykończona fornirem w barwie antracytu oraz powiększające optycznie przestrzeń lustra. Całość jest surowa, pozbawiona ozdobników, ale nie sposób odmówić jej wyrafinowanego stylu i poczucia estetyki.

Drewniana podłoga prowadzi do kuchni otwartej na salon. W „sercu domu” wzrok przyciąga antracytowa zabudowa mebli, która perfekcyjnie prezentuje się w otoczeniu pełnego surowości fartucha kuchennego w kolorze nasyconej szarości. Oszczędny design sprzętów AGD oraz mebli sprawia, że wzrok pada na starannie ułożoną kolekcję ceramiki. Filiżanki przywiezione z najróżniejszych stron świata stanowią świetny kontrapunkt dla ciemnej stylistyki kuchni. Ale niekwestionowaną pierwszoplanową bohaterką tej części apartamentu pozostaje zjawiskowa lampa wisząca inspirowana unoszącymi się w powietrzu ptakami. Night Birds czeskiej marki Brokis, wykonana w całości ręcznie, nadaje przestrzeni niecodziennego charakteru, oświetlając prosty drewniany stół oraz otaczające go czarne krzesła – również wykonane z drewna.

Przestrzeń

I to ono jest także motywem przewodnim w salonie. Oszczędny stolik kawowy na wygiętych nóżkach, solidna komoda z wyraźnym rysunkiem usłojenia oraz podłoga: drewniane elementy tworzą synergiczną całość z oryginalnym fotelem, szarą sofą oraz jednolitym dywanem w tym samym kolorze. Na poduszkach królują etniczne afrykańskie wzory, a całość dopełnia ceramika, którą Właścicielka przywozi ze swoich licznych podróży. Ale spojrzenie szybko kradnie zjawiskowy widok za oknem. Salon prowadzi na przestronny taras, na którym swoje miejsce znalazły drewniany stolik z podwójnym blatem na czarnych nogach, meble ogrodowe oraz bujna zieleń w dużych, pięknie zdobionych donicach. Idealne miejsce do relaksu i snucia planów dalszych eskapad…

Forma

Strefa sypialni połączonej z łazienką i garderobą to konsekwentnie stonowana paleta barw, proste formy i niezwykle starannie dobrane detale. W części sypialni  wydzielono dodatkowo garderobę, a łazienka została otwarta na sypialnię poprzez wyburzenie fragmentu ściany  i zastosowanie dużych szklanych przesuwnych drzwi. Komunikacja przebiega tutaj wzdłuż linii okien. Antracytowe ściany stanowią idealne tło dla jasnoszarego łóżka z niezwykle oryginalnym wezgłowiem. Oszczędność formy podkreślają szafka nocna z forniru  z charakterystycznym rysunkiem usłojenia oraz proste lampy z przydymionego szkła. Kontrapunktem są tutaj błękitne dodatki: poduszki oraz ciężkie zasłony. W łazience uwagę przyciąga niecodzienna ściana nawiązująca do surowości betonu, która tworzy synergiczny duet z antracytową podłogą. Duże lustro ścienne, prosta szklana lampa oraz eleganckie umywalka i wanna ze szkliwionej bieli tworzą niezwykle spójną całość. Architektka zadbała także o to, by w czasie kąpieli Właścicielka mogła podziwiać piękny widok za oknem: kojąca zieleń drzew jest na wyciągnięcie ręki!

Prawdziwym kunsztem było zaprojektowanie wnętrza tak, by w subtelny sposób utrwalić podróżnicze wspomnienia, nawiązać do różnorodności przyrody, a jednocześnie by było ono domem, z którego się wyrusza w nieznane i do którego równie chętnie się wraca. I temu zadaniu w mistrzowski sposób sprostała Katarzyna Sławińska z pracowni TILLA Architects.

Wyjątkowość apartamentu: czystą formę, funkcjonalność, przestrzeń i ponadczasowość, doceniło międzynarodowe jury. Warszawskie mieszkanie jest laureatem prestiżowej nagrody European Property Awards  Interior Design 2019-2020. TILLA Architects, pracownia która powstała z inicjatywy Katarzyny Sławińskiej, absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektuje wnętrza nieoczywiste, nowoczesne
i zwyczajnie piękne.

Projekt: Katarzyna Sławińska TILLA Architects

Zdjęcia: Yassen Hristov

Czas generowania strony: -1721107223,28s