Artek | Dekorian Home
TOP MARKI | 2017-10-30

ARTEK

Firma Artek została założona w 1935 roku przez czwórkę młodych idealistów: Alvara i Aino Alto, Maire Gullichsen i Nilsa-Gustava Hahla. Także dzisiaj przyczynia się do rozwoju designu.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Podstawowym celem biznesowym firmy było: „sprzedawanie mebli oraz promocja nowoczesnego stylu życia poprzez wystawy i projekty edukacyjne”. Fundatorzy marki Artek byli piewcami nowoczesnych rozwiązań. Wierzyli w wielką syntezę sztuki i chcieli zmian nie tylko w obszarze architektury czy designu, ale nawet planowania urbanistycznego.

Dziś Artek jest znany jako jedna z najbardziej innowacyjnych marek przyczyniających się do rozwoju designu, kreujących dla niego nowe ścieżki na przecięciu się różnych dyscyplin: designu, architektury i sztuki. Kolekcja Artek zawiera meble, oświetlenie, akcesoria tworzone przez skandynawskich mistrzów takich jak: Alvar Aalto, Ilmari Tapiovaara, Tapio Wirkkala, Eero Aarnio and Yrjö Kukkapuro. Artek współpracuje również z utalentowanymi międzynarodowymi architektami, projektantami i artystami takimi jak Shigeru Ban, Konstantin Grcic, Hella Jongerius, Harri Koskinen, Enzo Mari and Tobias Rehberger.

Kolekcja Arteku bazuje na oryginalnej koncepcji systemów, zainicjowanej przez eksperymenty z drewnem, dokonywane przez Alvara Aalto. Zaowocowały one wynalezieniem systemu L-leg, solidnej nogi z laminowanego drewna wygiętego pod kątem 90 stopni, opatentowanego w 1933 roku, który szybko został zaszczepiony do projektów jego mebli.

Meble Arteku można odnaleźć w przestrzeniach publicznych, prywatnych mieszkaniach, muzeach, szkołach, restauracjach, hotelach i biurach. Siedziba firmy mieści się w Helsinkach, w Finlandii, gdzie znajduje się również flagowy sklep marki. Międzynarodowe przedstawicielstwa zlokalizowane są w Nowym Jorku, Tokio, Sztokholmie i Berlinie.

Źródło: www.artek.fi

Czas generowania strony: -1713908377,77s