Florencja: w poszukiwaniu inspiracji | Dekorian Home
HYDE PARK | 2017-10-25

Florencja: w poszukiwaniu inspiracji

Zachęceni wywiadem ze znaną amerykańską architektką wnętrz - Tiną Ramchandani, traktującą Włochy jako niewyczerpane źródło inspiracji - wybraliśmy się na krótką wyprawę do Florencji; miasta, gdzie narodził się renesans, wciąż kwitnie tradycyjne wzornictwo i działa najlepsza szkoła designu na świecie.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Florencja inspiruje renesansowymi zabytkami i zachwyca klasycznym pięknem. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu odbywa się prestiżowy Design Week i mieści się najbardziej renomowana uczelnia kształcąca architektów wnętrz i projektantów. Tegoroczna, 8. edycja „Florence Design Week” odbyła się pod hasłem „Changing Cultures”, które nawiązuje do wymiany międzykulturowej w procesie projektowania. Florencja jest miastem spotkań wielu tradycji. Rzesze początkujących designerów z całego świata przyjeżdżają uczyć się projektowania właśnie do stolicy Toskanii. „Florence Design Academy” jest światowym numerem jeden w rankingach „Interior Design Schools”. ? 

Florencja zyskała światową sławę dzięki niesamowicie bogatym kolekcjom sztuki, przepięknej architekturze, ale również najwyższej jakości manufakturom, które wykonują ręcznie m.in. produkty skórzane, ceramikę i biżuterię. Do początków XX wieku to ona pełniła funkcję włoskiej stolicy mody, którą obecnie przejął Mediolan. Marka Gucci pochodzi ze stolicy Toskanii, a Salvatore Ferragamo, przeniosło się ze Stanów Zjednoczonych i otworzyło w 1927 roku sklepy właśnie tutaj. Przyczyną tej przeprowadzki miał być fakt, że Amerykanie nie byli w stanie sprostać wymaganiom firmy odnośnie do jakości produkowanych butów skórzanych. Do dziś Florencja przyciąga wiele światowej sławy marek, które chętnie zakładają fabryki w regionie miasta. Jakość florenckich manufaktur przyciąga również designerów i architektów wnętrz, którzy projektują produkty w różnych zakątkach świata, ale produkują je w Toskanii, przykładem jest szybko rozwijająca się firma Silia. Warto zajrzeć do salonu Flair Florence, w którym można zobaczyć dzieła marki. 

W sezonie letnim Florencja jest miastem dosłowne oblężonym przez turystów, dlatego tym, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej dzieł sztuki polecamy zakup Firenze Card - upoważnia do priorytetowego wejścia do 72 muzeów (tak! jest ich aż tyle..) Oprócz standardowych turystycznych atrakcji, które można znaleźć we wszystkich przewodnikach, polecamy przede wszystkim wystawę mistrza video - Billa Violi - „Electronic Renaissance” w Palazzo Strozzi oraz tropienie w muzeach eksponatów ze znaczkiem YTALIA, które znalazły się na nich w ramach prezentacji współczesnych dzieł sztuki inspirowanych epoką renesansowa. Na koniec kilka zdjęć z naszej wycieczki do Florencji. Niech będą dla Was zachętą do odwiedzenia tego uroczego miasta. Jeśli macie ochotę poczuć włoskiego ducha w Polsce - zapraszamy do salonów Dekorian, w których trwa właśnie akcja "Viva Italia!". Poznacie w nich wyjątkowe grafiki ścienne Glamora, wyrafinowane tapety Giardini, lustra BMB Italy prosto z florenckiej manufaktury, nowoczesne krzesła Parri i Casprini, ekologiczne płyty kamionkowe Serenissima czy tynki dekoracyjne Metropolis. Ciao!

 

Fot. Simon Dubecq

florencja 2

 

florencja 3

 

florencja 4

 

florencja 5

 

florencja 6

 

florencja 7

 

florencja 8

 

florencja 9

 

florencja 10

 

florencja 11

 

florencja 12