Edyta Barańska: Historia pewnego żyrandola | Dekorian Home
HYDE PARK | 2017-10-12

Edyta Barańska: Historia pewnego żyrandola

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Czyli o drodze od niewielkiego dekoracyjnego przedmiotu do spektakularnego systemu świetlnego, który stał się wizytówką hotelu Hiton w Gdańsku.


 

Pewnego razu otrzymaliśmy zamówienie od Hotelu Hilton w Gdańsku na małe szklane mydelniczki do łazienek. Podczas rozmowy z inwestorem padło pytanie, czy można wykonać ze szkła lekkie, zwiewne kształty, trochę przypominające małe spadające papierowe chusteczki. Po kilku próbach okazało się, że wynik jest na tyle ciekawy, że poproszono o zaprojektowanie i wykonanie prototypu instalacji świecącej. Nie wiedzieliśmy, że będzie ona oceniana przez projektantki z Londynu odpowiedzialne za wnętrza hoteli w całej Europie. Były zachwycone, więc mieliśmy przedstawić projekt instalacji do hotelowego patio, która miałaby 14 m długości wzdłuż wszystkich pięter. Pomimo poszukiwań nie mogliśmy znaleźć podobnej instalacji w Europie, trudno było więc się do czegoś odnieść, szczególnie projekt techniczny stanowił wyzwanie. Instalacja miała inaczej wyglądać w dzień, oświetlona naturalnym światłem świetlika, a inaczej w nocy.

 

Tak powstała rzeźba przestrzenna z 22 tysięcy szklanych elementów, o wadze około 1,5 tony i oprawie metalowej 7,5 na 2,5 m. Została wyposażona w 9 km światłowodu, dzięki czemu w nocy tworzy zupełnie nową kompozycję. Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Została nazwana Sea Flowers, bo małe szklane elementy wyglądały jak kwiaty, albo meduzy zawieszone w przestrzeni, światłowody natomiast kojarzyły się z promieniami rozchodzącymi się w wodzie. Poproszono nas też o wykonanie mniejszej wersji oświetlającej recepcję hotelową, tu z kolei musieliśmy zadbać o odpowiednie natężenie światła spełniające normy.

 

detal 1

 

Hilton Gdansk sea flowers

 

Wnętrze hotelu zostało kompletnie odmienione. Oryginalny żyrandol przyciągał uwagę gości, którzy chętnie fotografowali się na jego tle. Sea Flower przyczynił się do otrzymania przez hotel prestiżowej nagrody Hilton Brand Award of Excellence przyznawanej przez światowy zarząd sieci. Wnętrza docenił również "Financial Times", który przyznał hotelowi wyróżnienie CEE Real Estate Quality Awards za najlepszy projekt hotelowy w Europie Środkowej i Wschodniej. Z kolei "New York Times" umieścił Hilton w Gdańsku na 17. miejscu wśród najciekawszych miejsc na świecie wartych odwiedzenia w 2011 roku.

 

Po sukcesie Sea Flower zasypano nas pytaniami o lampy do prywatnych wnętrz. W ten sposób powstały różne żyrandole na zamówienie. Dopiero niedawno, w 2015 roku powstała cała rodzina żyrandoli od małych, prostokątnych nad stół czy do salonu, po większe do przedpokoju i holu. Są one dostępne w różnych kolorach i kształtach opraw w sieci salonów Dekorian w całej Polsce.