Burza wokół projektu Zahy Hadid | Dekorian Home
HYDE PARK | 2017-10-31

Burza wokół projektu Zahy Hadid

„Spanie w kontenerze na śmieci byłoby chyba bardziej komfortowe”: amerykański muzyk Mobi oficjalnie skrytykował projekt apartamentu w Puerta America Madrid Hotel autorstwa legendarnej architekt Zahy Hadid.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Mobi podzielił się swoimi refleksjami na łamach czasopisma CLAD, ale jego słowa szybko rozprzestrzeniły się w Internecie, stając się jednymi z najczęściej komentowanych newsów w ostatnich dniach. Muzyk zarzucił architektom, że o swoich projektach myślą przede wszystkim z perspektywy efektownych sesji, zapominając o komforcie użytkownika. Jako przykład takiej strategii podał apartament hotelu Puerta America w Madrycie zaprojektowany przez Zahę Hadid. „Wyglądał nieziemsko, ale było to najmniej wygodne miejsce, w jakim kiedykolwiek spałem”  — stwierdził.

Hotel Puerta America Madrit został wybudowany w 2005 roku. Lista współautorów jego wnętrz jest długa i imponująca. Poza Hadid znajdują się na niej: Jean Nouvel, Ron Arad, Norman Foster, David Chipperfield, John Pawson and Marc Newson.

Dyskusję na temat braku funkcjonalności, nadmiernej estetyzacji wnętrz, architektury jako „sztuki dla sztuki” można prześledzić m.in. na portalu Dezeen: www.dezeen.com/2016/09/20/moby-puerta-america-hotel-madrid-spain-zaha-hadid-dumpster-more-comfortable