Ikony polskiego designu | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-03-16

Ikony polskiego designu

,,Rzecz Polska” to program traktujący o najważniejszych i najpiękniejszych ikonach polskiego designu. Zaprasza w sentymentalną podróż do dawnych czasów. Ukazuje przedmioty użytkowe charakterystyczne dla danego dziesięciolecia. Od 3 marca emitowany na antenie TVP Kultura z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Cudze chwalimy, swego nie znamy

Niedocenione i zapomniane perły polskiego wzornictwa dziś kurzą się na strychach i w garażach. Stare przedmioty użytkowe, które noszą pamięć i ślad historii zostały porzucone na rzecz nowoczesnych gadżetów. Przywrócić je do życia postanowiła TVP Kultura we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Muzeum Narodowym w Warszawie tworząc cykl pt. ,,Rzecz Polska”. W programie będzie można oglądać niezwykłe ikony designu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: Skuter OSA, fotel 366, gra planszowa ,,Hodowla zwierzątek”.

Maszyna z żądłem                                                                                                                      

Ze względu na swoją wygórowaną cenę w latach sześćdziesiątych był dostępny tylko dla nielicznych. Ci, którzy mogli sobie na niego pozwolić musieli borykać się z wieloma błędami technicznymi związanymi z układem chłodzenia, dźwignią do zmiany biegów czy problemami z tłoczeniem. Jednak przyjemność z jazdy była nieoceniona. Nawet dziś pięćdziesięcioletnie jednoślady mają swoje grono fanów, którzy nie zamieniliby ich na żaden inny pojazd. Obecnie skuter zajmuje swoje zacne miejsce wśród polskich zabytków. Jego głównymi twórcami byli inżynierowie Krzysztof Brun, Jerzy Jankowski i Tadeusz Mathia. W produkcję zaangażowano też Akademię Sztuk Pięknych, dzięki czemu OSA miała niepowtarzalny kształt.

Klasyk PRL - u

Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego znają wszyscy Polacy starsi niż III RP. Jedni siadywali na nim w mieszkaniu rodziców czy dziadków, inni widywali we wnętrzach gmachów użyteczności publicznej. Mimo upływu czasu projekt nadal zachwyca i odpowiada na potrzeby klientów. Udowadnia, że dobry design jest ponadczasowy. Fotel  jest niewątpliwie ikoną polskiego wzornictwa. Przez ponad 20 lat produkcji w Dolnośląskich Fabrykach Mebli wykonano go w liczbie ponad pół miliona sztuk. Dziś, można go podziwiać na stronie http://366concept.com/pl/ w wielu wariantach kolorystycznych. Nowa wersja fotela została wyróżniona w konkursie Must Have 2015.

Superfarmer

Najstarsza polska gra, która powstała w Warszawie w 1943 r. Jej autorem jest wybitny, polski matematyk – profesor Karol Borsuk. Gra bawiła dzieci i dorosłych pomagając im przetrwać smutne, okupacyjne wieczory. Oryginalne egzemplarze ,,Hodowli zwierzątek” spłonęły wraz z miastem w czasie powstania warszawskiego. Co ciekawe, kopię tej oryginalnej gry można oglądać na wystawie w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego zatytułowanej „Wzornictwo za 4 zł”. Grę wyprodukowała Granna dla Muzeum Powstania Warszawskiego pod nazwą ,,Superfarmer”.

Więcej w programie „Rzecz Polska”, TVP Kultura, w każdą niedzielę o godz. 16.50. Zachęcamy Państwa do sentymentalnej podróży w czasie z ikonami polskiego wzornictwa.


Czas generowania strony: -1714942308,19s