Lustra w duchu "slow" | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Lustra w duchu "slow"

Mają swoich zdecydowanych przeciwników, jak i całkowicie oddanych wielbicieli. Jedni podchodzą do nich przede wszystkim praktycznie, inni traktują je jak przedmioty o szczególnym statusie, wręcz magiczne. Lustra — bo o nich mowa — stanowią nieodzowny środek ekspresji dla architektów wnętrz.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Jeśli podczas remontu czy aranżacji pojawi się konieczność zmiany proporcji przestrzeni lub jej doświetlenia, lustra stają się nieodzownym narzędziem pracy. Poza niezastąpionymi właściwościami optycznymi stosowane są również jako element dekoracyjny. Niektóre z najmodniejszych stylistyk, jak choćby amerykański glamour czy new classic, ciężko wyobrazić sobie bez ich udziału. Jakie lustra wybierać? Jak je wieszać? Jak kreatywnie wykorzystywać?


Sztuka rzemiosła 

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, również w świecie luster panuje moda na slow. Masowa, anonimowa produkcja została zdewaluowana na rzecz tradycji i dbałości o warsztat. Przykładem firmy działającej w takim duchu jest włoska, rodzinna manufaktura BMB (szczegółowo piszemy o niej m.in. tutaj). W BMB wykorzystuje się m.in. oryginalną XII-wieczną wenecką technikę obróbki drewna, tworząc nieprawdopodobnie piękne, bogate w ornamentykę ramy. Klasyczne wzory — zwierciadła nawiązujące do art déco czy stylizowane na antyki — stanowią ponadczasową i bardzo uniwersalną estetykę.


Niektórzy producenci stosują także celowe zabiegi mające wywołać efekt postarzania tafli. Zaśniedziałe lustrzane powierzchnie są bardzo efektowne i intrygujące. 


Dwa w jednym

Mimo, że siłą BMB jest tradycja, firma jest także otwarta na nowe technologie i nowe wzornictwo. Dzięki temu, w ciągu czterdziestu lat, pozyskała stałe grono klientów, wśród których są również królewskie rody, celebryci i oczywiście miłośnicy dobrego designu. W portfolio marki, dystrybuowanej na polskim rynku przez sieć salonów Dekorian znajdują się bardzo nowoczesne, minimalistyczne wzory. Jednym z rozwiązań, które może spodobać się osobom lubiącym kompaktowe i sprytne pomysły, są lustra zintegrowane z oświetleniem. Dziś, kiedy tradycyjne lustro z kinkietem przeszło już właściwie do lamusa, wydają się propozycją, która doskonale może taki zestaw zastąpić.


Lustra jak obrazy 

Jeśli myślicie, że jedyną słuszną wysokością dla lustra jest standardowe 150 cm, możecie być zaskoczeni. Aktualnie do aranżowania zwierciadeł podchodzi się bardziej swobodnie i traktuje się je bardziej jak obrazy. Bardzo modnym rozwiązaniem jest postawienie wielkogabarytowej tafli wprost na podłodze. Chętnie aranżuje się je w tryptykach, a nawet — podobnie jak rysunki czy fotografie — w całych grupach.


Lustrzane kafle i mozaiki 

Coraz częściej spotyka się także lustrzane kafle czy mozaiki. Tego rodzaju lustrzana biżuteria wygląda bardzo dekoracyjnie i staje się bohaterem całego wnętrza.


Jak rzeźby

Osobną kategorią są lustra, które wymykają się swojej kategorii i zmieniają w obiekty, łączące świat sztuki, designu i technologii. Przykładem takich zwierciadeł są stalowe lustra polskiego designera, Oskara Zięty. Wykonane w technologii FiDU polegającej na kształtowaniu wewnętrznym ciśnieniem mają unikalne formy, a ich bryły tworzą wyjątkową wnętrzarską opowieść.


Czas generowania strony: -1714091357,82s