Kolorowa recepta na szczęście | Dekorian Home
HYDE PARK | 2017-10-25

Kolorowa recepta na szczęście

Psychologia kolorów: wpływ barw na emocje i stan zdrowia.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Barwa jest cierpieniem światła -  Johann Wolfgang von Goethe

 Znany głównie dzięki „Cierpieniom młodego Wertera”, romantyk Johann Wolfgang von Goethe, wbrew pozorom nie gustował jedynie w sentymentalnych uniesieniach, będących efektem nieodwzajemnionej miłości. Wiele lat swojego życia poświęcił… badaniom nad barwami i ich znaczeniem. Efektem czego jest wydana w 1810 r. „Teoria kolorów”. Pierwsze, tak obszerne dzieło, w którym poszczególne barwy poddane zostały dogłębnej analizie z psychologicznego punktu widzenia. Goethe chciał dowieść, że kolory nie są obojętne dla wrażeń zmysłowych człowieka, a wręcz przeciwnie, są sprzężone z psychiką i mogą wywoływać określone stany emocjonalne. Praca niemieckiego poety wielokrotnie była ostro krytykowana, jednakże sama teza wyjściowa (znana już w starożytności) nie straciła nic ze swej atrakcyjności. Czy nasze samopoczucie i zdrowie zależą zatem od kolorów otoczenia?

Barwna historia

Chromoterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia kolorami, wywodząca się z medycyny chińskiej. Należy do najstarszych sposobów uzdrawiania. Starożytni lekarze wierzyli, że prawie każdą dolegliwość można pokonać przy użyciu określonej barwy, np. niebieski obniżał temperaturę ciała, łagodząc objawy gorączki, a żółty stosowano w walce z problemami jelitowymi. 

 W Indiach opracowano system czakr (aktualny do dziś, ściśle związany z jogą i medytacją), czyli punktów energetycznych w ciele człowieka, przypisując  każdemu z nich określoną barwę. Praca nad sobą, według indyjskich mędrców, to m. in. praca z czakrami, a idąc dalej, praktyka medytacji z kolorami. Przykładowo kolor czerwony związany jest z punktem zwanym Muladhara, czyli czakrą podstawy, zlokalizowaną w okolicach kości ogonowej. Odpowiada ona za witalność organizmu, gotowość do działania, energię i namiętność. Otaczanie się kolorem czerwonym wzmacnia atrybuty Muladhary i w drugą stronę, gdy jesteśmy nadpobudliwi, warto usunąć z garderoby czy mieszkania elementy w odcieniach czerwieni. 

Business Colour Code

Poradniki biznesowe, poruszające tematykę rekrutacji, wystąpień publicznych i spotkań na wysokim szczeblu, również sięgają po psychologiczne aspekty kolorów. Podstawowa zasada dress code'u bazuje na klasycznym połączeniu bieli i czerni, które dodają pewności siebie i wzbudzają autorytet. Dozwolone są także odcienie szarości, który jest jedną z najbardziej neutralnych barw. Jeśli zależy nam na wzbudzeniu zaufania u rozmówcy, chociażby na rozmowie o pracę, powinnyśmy założyć elegancką niebieską koszulę. To właśnie kolor nieba łączy się z uczciwością  i wewnętrznym spokojem. 

Kolory wnętrz 

Decydując się na aranżację mieszkania, warto zadbać o odpowiedni dobór barw ścian i dodatków w zależności od przeznaczenia pomieszczenia i jego wielkości. Jeśli zależy nam na wyciszeniu, odpoczynku, relaksie, najlepiej wybrać jasne, pastelowe odcienie niebieskiego lub zielonego. Właśnie te kolory idealnie nadają się do sypialni. Osobom cierpiącym na bezsenność pomogą fioletowe akcenty. 

W jadalni, kuchni powinno być energetycznie, apetycznie, dlatego specjaliści od aranżacji wnętrz polecają paletę barw od żółtego, poprzez pomarańczowy aż do czerwieni (ale ta ostatnia tylko w niewielkiej ilości, jako dodatek, a nie główny kolor, ponieważ dłuższe przebywanie w czerwonych pomieszczeniach może wywoływać poczucie przytłoczenia). Odstępstwem od tej zasady jest stosowanie niebieskiego w kuchni, zalecane osobom, które walczą z nadwagą, ponieważ kolor ten zmniejsza apetyt i uspokaja. 

 Salon to miejsce specjalnie zarezerwowane na towarzyskie spotkania, ale również relaks i odpoczynek, dlatego styliści wnętrz proponują albo energetyczne ciepłe barwy (pomarańczowy z domieszką złota lub jasnego brązu), albo stawiają na minimalizm i klasyczną, neutralną biel. 

Psychoterapia niejedną ma barwę

Kolory to dla nas codzienność, 'chleb powszedni'. W pędzie dnia nie zwracamy już uwagi na odcienie otoczenia, barwy ścian, w pomieszczeniach, jakich przebywamy, czy kolor kubka, z którego pijemy poranną kawę. Warto czasami zatrzymać się i zmienić perspektywę, zastanowić się, czy przypadkiem za nasze przemęczenie nie odpowiada krwistoczerwona zasłona w sypialni, a za brak apetytu niebieska zastawa. Urządzając pokój dla dziecka, pomyślmy, jakie kolory kojarzą się z optymizmem, życiową energią i chęcią do działania, żeby tym samym umilić młodemu człowiekowi proces dorastania. Kolor ma znaczenie. 

 

Fot. Instagram/BonjourBlissBlog

 

Czas generowania strony: -1713465745,81s