MANGO Studio | Dekorian Home
Karolina Drogoszcz
Projektantka

MANGO Studio

Pracownia MANGO STUDIO Architektury Wnętrz i Ogrodów powstała w Krakowie w 2007 r. z inicjatywy architektki Karoliny Drogoszcz. Jest to kameralny zespół projektowy specjalizujący się we wnętrzach stylowych i klasycznych, którego znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa atmosfera współpracy i bardzo osobiste podejście do klientów.

W portfolio pracowni znajdują się realizacje w zróżnicowanej stylistyce, ale szczególnie bliskie MANGO STUDIO są wnętrza stylowe i klasyczne. Pracownia specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni prywatnych oraz projektach dla gastronomii: kawiarnie, restauracje, piekarnie w stylu francuskich patisserie, resto bary.

Karolina Drogoszcz, założycielka MANGO STUDIO jest z wykształcenia architektem wnętrz oraz inżynierem budownictwa. Ponadto, jest członkiem Rady Przedsiębiorców Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz właścicielką marki Mango Classic Design. Inspirują ją wnętrza stylizowane, modern art deco i klasyczny eklektyzm. Swoją pracę traktuje jak misję. Wnętrze ma podświadomie „koić” jego użytkowników, oddziaływać pozytywnie, przyciągać jak magnes, nastrajać, zaskakiwać, energetyzować i wyzwalać najlepsze emocje. W projektowaniu skupia się na człowieku, którego stawia w centrum.

 

www.mangostudio.pl

 

 

Mój ulubiony styl projektowania to...  K L A S Y K A pozbawiona patosu. Klasyczne wnętrze często kojarzy się z antykami czy monumentalnymi elementami dekoracyjnymi, a to wbrew pozorom bardzo pakowne pojęcie. Daleko mi do skrajnej wiktoriańskiej klasyki. Wnętrza to nie muzeum, czy scenografia z XVIII wieku. Klasyka jest dla mnie jak jajko, produkt bazowy, który daje podstawę milionom różnych potraw. Łącząc je z innymi elementami rodzi niesamowite, wyrafinowane, czasami skrajne zestawienia. Można je zjeść solo lub przyrządzić na 1000 różnych sposobów. I za to kocham klasykę, bo życiu i we wnętrzach nie lubię sztampy, nudy, czy powtarzalności.Inspiruje mnie New York, style anglosaskie: Hamptons,  Coastal Living, New England czy styl paryski. Uwielbiam detale i wzory Modern Art Deco. Ubóstwiam brawurowe zestawienia klasycznej tkanki wnętrza i ultranowoczesnych mebli – tzw wnętrza eklektyczne. Z zamiłowania do klasycznego klimatu powstała marka Mango Classic Design, której realizacje można oglądać na stronie wnetrzastylowe.pl

W projektowaniu najtrudniejsze jest... brak zaufania ze strony inwestora. Cała reszta to czysta przyjemność .

W projektowaniu najprzyjemniejsze jest... burzenie ścian i stereotypów myślowych, kontakt z ludźmi, kreacja harmonii i piękna, efekt finalny, przyjaźń i wdzięczność inwestorów (nie obrażam się jeśli wyraża się ona np. w postaci czekoladek J)

Inspiracją w pracy są dla mnie … podróże i natura

W polskich projektach najbardziej denerwuje mnie… Rzadko denerwuję się na czyjeś projekty, jeśli coś mi się nie podoba, to po prostu idę dalej. Staram się nie oceniać koleżanek, czy kolegów po fachu. Każdy ma swoją drogę. Bardziej denerwuje mnie zastana architektura, w którą wchodzę z projektem, piękna na zewnątrz, a w środku pełna błędów. A zupełną płachtą na byka są dla słowa mnie wykonawcy do klienta w stylu: „ Panie, ten kolor, taki ciemny? To nie będzie tu pasował” J

Marka, która mnie nieustannie zachwyca… nie mam jednej jedynej. Nie przywiązuję się do marek. Nie lubię powtarzać pomysłów, materiałów, detali. Lubię włoski design. Ma w sobie niezwykłą lekkość, prostotę, południowe słońce i dużą dawkę dystansu do życia.

Moim ulubionym kolorem we wnętrzu jest… To chyba najgorsze pytanie jakie można zadać architektowi wnętrz :) Architekci wnętrz dzielą się na takich, którzy lubią barwy monochromatyczne oraz na takich, którzy bawią się kolorem. Ja należę do tej drugiej grupy.

Inspiruje mnie feria barw, podniecają i koją wyrafinowane, wysublimowane zestawienia kolorystyczno-tonalne… na temat barw i światła pisałam pracę dyplomową. Nie ma czegoś takiego jak np. zielony kolor. Jest jego milion odcieni i odsłon. Malachitowy, turkusowy, morski, miętowy, khaki, seledynowy, pistacjowy, oliwkowy, szmaragdowy, limonkowy, butelkowy, groszkowy… każdego z nich tysiące odcieni, tonacji, stopni wysycenia. Każdy z nich inaczej zachowuje się w ekspozycji południowej, a inaczej w północnej, inaczej w zestawieniu z kontrastową krwistą czerwienią, a inaczej z harmonijną, pastelową kawą, inaczej w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym (ciepłym bądź zimnym)…

Zresztą po latach pracy mam wrażenie, że w temacie widzenia barw to chyba ze mną jest coś nie tak. Mój mąż kiedy prowadziłam z nim dyskusje na ten temat podsumował, że przecież Ronaldo nie biega po malachitowej trawie… J Brak chromosomu X u mężczyzn znacznie utrudnia nam pracę, dlatego też nawet nie staramy się tłumaczyć niuansów tonalnych, czy angażować naszych inwestorów w dywagacje materiałowo - kolorystyczne J zwykle pokazujemy gotowe zestawienia. Panowanie nad kolorami jest moją mocną stroną, kakofoniczne i złe zestawienia zgrzytają mi w oczach i powodują realny, fizyczny ból, choć w tej dziedzinie jeszcze większą perfekcjonistką jest druga połowa Mango Studio: Kasia Abramowicz.

 Mój ulubiony zagraniczny architekt wnętrz to… Wolę rodzimy grunt. Uważam, że w Polsce tworzy wielu świetnych architektów wnętrz i zdecydowanie mamy się czym pochwalić.

Mój faworyt wśród designerów produktów wnętrzarskich to… Renata Kalarus

Gdybym nie została architektem wnętrz zapewne byłabym... architektem wnętrz. Myślałam długo nad tą odpowiedzią. Nie widzę siebie w żadnej innej roli. To jest moja dziedzina doskonałości.

Czas generowania strony: -1702049340,70s