Najsłynniejszy artysta streetartowy świata otwiera hotel na granicy Betlejem.


 

Banksy tworzy sztukę ulicy, posługując się techniką graffiti i szablonami. Jego prace w bardzo inteligentny, często ryzykowny sposób nawiązują do kontekstu, w którym się znajdują. Chętnie wypowiada się na drażliwe tematy, a ogólny przekaz jego sztuki jest antywojenny i antykapitalistyczny. 

 

Media na całym świecie właśnie obiegła wiadomość o najnowszym projekcie Banksy'ego: Hotelu Walled Off, poprzez który zabiera głos w sprawie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. 

 

the walled off hotel banksy 2

 

Hotel usytuowany jest przy murze oddzielającym terytorium Palestyny od Izraela. Jego wystrój jest utrzymany w stylu kolonialnym, a na ścianach można zobaczyć najnowsze prace artysty. Walled Off ma 10 pokoi, a jego załoga została zrekrutowana wśród lokalnej społeczności. Poza pokojami, do dyspozycji gości jest również bar oraz galeria, w której promowana ma być twórczość palestyńskich twórców.

 

walled off hotel banksy 4

 

the walled off hotel banksy 5

 

the walled off hotel banksy 1

 

Największe emocje wzbudza jednak widok, który Banksy nazywa “najgorszym widokiem na świecie”. “W zależności od tego, z kim rozmawiasz, to albo niezbędny środek bezpieczeństwa, albo narzędzie podziału. Jego trasa jest bardzo kontrowersyjna i ma dramatyczny wpływ na życie bardzo wielu ludzi. Jedyna rzecz, która jest bezdyskusyjna, to to, że wszystko tu jest dyskusyjne” - napisał o murze Banksy. Hotel ma "opowiadać historię muru widzianą z obu stron i dać gościom możliwość odkrywania jej samodzielnie”.

 

the walled off hotel banksy 3

 

Najtańszy pokój w Walled Off Hotel będzie można zarezerwować już za 30 dolarów. Ze względu na naszpikowanie hotelu cennymi dziełami sztuki każdy gość będzie zmuszony wpłacić kaucję w wysokości tysiąca dolarów. Rezerwacje ruszają od 11 marca: banksy.co.uk/rooms.html