Japoński minimalizm | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-31

Japoński minimalizm

Europejczycy fascynują się kulturą i estetyką Japonii od wieków. Przezroczysta porcelana, drogocenne naczynia z dynastii Ming i malowane meble osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Także dziś zachwyca nas dalekowschodni design...
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

OD WAZY Z DYNASTII MING DO MUJI

Mało tego, podoba się on w Europie tak bardzo, że z radością przyjmujemy go jako swój, zapożyczając formę, materiały i filozofię prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni – inspirując się, tworząc własne projekty lub zapraszając do współpracy twórców z Japonii. Tamtejsi projektanci mody ze swoją wyjątkową, niepowtarzalną estetyką zostali w pełni zaakceptowani w Mediolanie i Paryżu. Takie nazwiska jak Kenzo Takada (Kenzo), Rei Kawakubo (Comme des Garcons) i Y?ji Yamamoto otworzyły japońskim designerom drzwi do świata mebli i dodatków wnętrzarskich. Rokrocznie, podczas targów Salone Del Mobile, mamy okazję obserwować zachwyt publiczności nad projektami Japończyków, także nad tymi, które zrobili dla najznakomitszych europejskich marek. Minimalistyczny design z Dalekiego Wschodu trafił już także pod strzechy. Wystarczy wspomnieć znaną sieciówkę - conceptstore Muji, którego sklepy mamy także i w Polsce.

baskstage pokaz kenzo
Fot. Backstage pokazu Kenzo SS 2017.
czerwona sukienka projektu rei kawakubo comme des garcons
Fot. Słynna czerwona sukienka projektu Rei Kawakubo dla Comme des Garcons.
kolekcja zimowa yohji yamamoto
Fot. Zimowa kolekcja japońskiego projektanta Yamamoto
japonski conceptstore muji
Fot. Japoński conceptstore Muji znany jest w całej Europie, także i w Polsce.

OKIEM ARCHITEKTA

Anna Wiatkowska / Pracownia Projektowa AW_DESIGN_STUDIO

Anna Wiatkowska AW Design Studio

Minimalizm w wydaniu japońskim - kwintesencja zasady less is more, prosta linia, przejrzysta uporządkowana przestrzeń, radość obcowania z naturą. Harmonijna gra światła zamknięta w kubistycznej formie, bogactwo naturalnego drewna w połączeniu z surowym kamieniem. Wszystko to uszlachetnione kwiatem kwitnącej wiśni, skąpane w kolorach ziemi. 

Minimalistyczne wnętrza z Dalekiego Wschodu są jak głęboki oddech w zabieganej codzienności; wnętrza w których dominuje równowaga i spokój, a tradycyjne rzemiosło łączy się z nowoczesną technologią.

JAPOŃSKIE GWIAZDY DESIGNU

Studio projektowe NENDO założył w 2002 roku Oki Sato. Studio ma swoje biura w Tokio i Mediolanie. Z powodzeniem projektuje budynki, meble i dodatki. Maksymalnie proste, zwykle dowcipne i zaskakujące. O współpracę z NENDO z powodzeniem zabiegają tak znakomite marki jak: BoConcept, Glas Italia, Moroso, Kartell, Nodus, Cappellini.

nendo stoliki kawowe moroso
Fot. Projekt Nendo, stoliki kawowe dla marki Moroso.
nendo glas italia
Fot. Projekt Nendo dla włoskiej marki Glas Italia.
kolekcja componibilis nendo kartell
Fot. Kolekcja The Componibili’s, Nendo dla włoskiej marki Kartell.
fotel nendo boconcept origami
Fot. Fotel zaprojektowany przez Nendo dla BoConcept. Inspirowany sztuką origami.

Issey Miyake (ur. 1938), chociaż znany jest przede wszystkim jako projektant mody, to tworzy również przedmioty do domu. Jego najbardziej znanym projektem ostatnich lat są lampy stworzone dla marki Artemide.

kolekcja in ei issey miyake artemide
Fot. Kolekcja IN-EI, lampy ledowe zaprojektowane przez Issey Miyake dla marki Artemide.
lampy origami issey miyake
Fot. Kolekcja IN-EI, lampy ledowe zaprojektowane przez Issey Miyake dla marki Artemide.
tkaniny origami issey miyake
Fot. Charakterystyczne dla japońskiego projektanta origami z tkanin, których motyw wykorzystuje w firmowanej przez siebie modzie.

Naoto Fukasawa - japoński projektant wnętrz i sztuki użytkowej. Współpracuje z najznakomitszymi europejskimi markami: B&B Italia, Driade, Magis, Artemide, Boffi. Słynący z projektów bardzo przemyślanych, przejrzystych i czystych, nastawionych na użytkownika. Zaprojektowany przez niego dla Muji odtwarzacz płyt kompaktowych znalazł się na stałej wystawie w MoMa.

fotele papilio bb italia
Fot. Fotele Papilio, bestseller marki B&B Italia.
lampa demetra naoto fukasawa artemide
Fot. Lampa Demetra uznana przez Artemide za następczynię kultowej Tolomeo.
sofa icon kenzo takada roche bobois
Fot. Lampa Demetra uznana przez Artemide za następczynię kultowej Tolomeo.

POCHWAŁA MINIMALIZMU

Japońskie wnętrza to prawdziwa pochwała minimalizmu. Aż trudno uwierzyć, że wyglądają tak również po zakończonej sesji zdjęciowej, gdy życie znów toczy się tam normalnie. “Zen” to słowo, którym często je określamy. Harmonia, prostota, praktyczność. Coraz częściej staramy się przenieść japońską estetykę do naszych domów. I nic dziwnego, bo zarówno ich kolorystyka, jak i zrównoważona, spokojna aranżacja sprzyja osiągnięciu wewnętrznej harmonii, spokoju, jasności umysłu i pogody ducha. We wnętrzach dominują jasne barwy (w tym drewna), proste formy i niska, horyzontalna zabudowa. Przestrzeń dzielą zwykle jedynie lekkie ścianki, kotary, ruchome parawany. Ozdoby i dekoracje ograniczone są do minimum. Pomieszczenia zdobi promień słońca padający przez okno, muślinowa zasłona delikatnie poruszana przez wiatr.

Fot. Kenzo Takada jest autorem kolorowej wersji sofy Icon francuskiej marki Roche Bobois. Wzory na tkaninach obiciowych są tak charakterystyczne dla Kenzo, że nikt nie ma wątpliwości kto firmuje sofę swoim nazwiskiem.

MAM OCHOTĘ NA JAPONIĘ

Mimo kuszącej wizji wnętrza, które leczy ciało i duszę, nie każdy z nas jest gotowy na tak zasadniczą jego metamorfozę. Dlatego, jako półśrodek proponujemy zastosować kilka trików, które wprowadzą japoński klimat ZEN nie powodując rewolucji w naszym życiu i mieszkaniu. Znajdźmy odpowiednią tapetę, minimalistyczny mebel, lampę-origami.

projekt takuro yamamoto architects
Fot. Projekt salonu Takuro Yamamoto Architects.
salon projekt viktor fretyan
Fot. Europejski salon inspirowany japońską estetyką. Viktor Fretyan.
dom projekt sinato architects
Fot. Wnętrze jednopoziomowego domu Fujigaoka M projektu Sinato Architects wciąż zachwyca, chociaż ma już ponad dwie dekady. Toshiyuki Yano.
lozko roche bobois
Fot. Niskie, duże łóżko, które wygląda jak materac rzucony na podłogę - wschodnie inspiracje są ewidentne. Roche-Bobois.
kuchnia projekt massimo iosa ghini
Fot. Kuchnia harmonijna i wyważona. Ażurowe półki na tle okna dodają zabudowie lekkości. Proj. Massimo Iosa Ghini.
grafika wielkoformatowa glamora
Fot. Wielkoformatowe tapety marki Glamora  (dystrybutor: Dekorian) są wodoodporne, nadają się więc do wykorzystania w aranżacji łazienki.
kubiki bmb italy
Fot. Minimalistyczne, wykonane ze szkła meble włoskiej firmy BMB Italy (dystrybutor: Dekorian) na pewno pomogą wprowadzić do wnętrza harmonię tak pożądaną w japońskich stylizacjach.
lampa decoluce dekorian 2
Fot. Lampy DekoLuce (dystrybucja: Dekorian) formą przywodzą na myśl japońską sztukę składania papieru - origami.

CZYTELNIA

Bez wątpienia, na modę na wnętrza inspirowane japońskim minimalizmem, wpływ miały książki, które okazały się bestsellerami w konsumpcyjnym świecie, w którym nadmiar i przesyt towarzyszą nam na każdym kroku. Proces przemiany – nie tylko wnętrz, lecz również życia - warto zacząć od ich uważnej lektury.

ksiazka rzeczozmeczenie
sztuka minimalizmu ksiazka
pozegnanie z nadmiarem ksiazka
Fot. Rzeczozmęczenie, James Wellman, Wydawnictwo Insignis; Sztuka minimalizmu, Dominique Loreau, Wydawnictwo Matras; Pożegnanie z nadmiarem, Fumio Sasaki, Wydawnictwo Burda Publishing Polska.

Czas generowania strony: -1711721103,35s